Přeneste se do nejstarších časů staroegyptské civilizace. Výstavou Sluneční králové provádí egyptolog Miroslav Bárta
Sanchuptahův oltář. Břehy abusírského rybníka skrývaly řadu chudých malých hrobek z nepálených cihel
Sanchuptahův oltář ve zhuštěné podobě vystihuje představy starých Egypťanů o posmrtném životě. Egyptolog Miroslav Bárta proto této památce přezdívá staroegyptská kniha mrtvých. Jak si nižší úředník mohl dovolit takový krásný předmět?
Krásné staroegyptské památky nepocházejí jen z hrobek faraonů a vysokých hodnostářů. Řemeslně mimořádně provedený oltář si do své hrobky nechal zhotovit nižší úředník Sanchuptah. Touto památkou se posouváme z období páté dynastie do období dynastie šesté. Nižší úředník Sanchuptah si nechal svůj malý oltář vyzdobit vším, co ke klidnému posmrtnému životu potřeboval – sedm posvátných olejů, dva bazénky na vodu a obětiny piva, podoba kulatého chleba, očišťovací set, vše doprovázeno nápisy o jeho rodině.
Související
-
Kdyby se Tutanchamonova hrobka našla dnes, byla by to katastrofa. Výzkum by nikdo nezaplatil
Stohy knih primárně v angličtině, francouzštině nebo němčině. Osm let studia historie, písma, náboženství a archeologie.
-
Splněný sen Národního muzea. Výstava Sluneční králové přináší tisíce let staré egyptské památky
Národnímu muzeu se po několika letech konečně podařilo uskutečnit výstavu, která je velmi unikátní hodnotou i stářím vystavovaných exponátů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.