Před 20 lety jsme vysílali první Osudy: vzpomínky výrazného dramatika a spisovatele Františka Pavlíčka

17. červen 2022

Do české kultury se František Pavlíček zapsal především jako dramatik a scenárista. Na jeho tvůrčím kontě najdeme desítky rozhlasových her a pohádek. Poslechněte si, jak se ve vltavských Osudech ohlížel za svým životem – právě jeho vyprávěné vzpomínky úspěšnou programovou řadu v roce 2002 zahájily.

Připravil: Jan Kašpar
Technická spolupráce: Vlado Príkazský
Natočeno: v roce 2002

František Pavlíček vystudoval slavistiku a estetiku na Filozofické fakultě UK. Od roku 1950 působil jako redaktor Československého rozhlasu, později i jako dramaturg ve Filmovém studiu Barrandov. Roku 1965 se stal na několik let uměleckým ředitelem Divadla na Vinohradech.

Pro svou angažovanost v roce 1968 byl nucen opustit veškerá místa v kultuře a stal se zakázaným autorem. Roku 1977 podepsal Chartu 77. Až do roku 1989 pracoval v několika dělnických profesích. V tomto období byly jeho hry hrány pod různými pseudonymy či jmény jeho přátel. Roku 1990 byl jmenován ústředním ředitelem Československého rozhlasu, kterým byl až do svého odchodu do důchodu.

Stál u vzniku mnoha rozhlasových her a pohádek. Z jeho televizní tvorby připomeňme alespoň tituly Babička (napsaná pro Jarmilu Kurandovou), Čas jeřabin, Sokratův podzim a Usmívej se, lásko má. Z filmových scénářů pak Horoucí srdce, Tři oříšky pro Popelku a spoluautorství scénáře dnes již klasické Markéty Lazarové. Je nositelem Ceny Vladislava Vančury za umělecký a osobní vklad do filmové tvorby z roku 2001.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?