Před 100 lety se narodil Vlastimil Brodský. Poslechněte si v jeho podání Werichův text Hercům a herečkám
Před 100 lety se narodil Vlastimil Brodský. Jako vzpomínku na tohoto významného herce uvádíme v jeho podání text herce, dramatika, spisovatele a osobitého myslitele a vypravěče Jana Wericha. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
Werichův text Hercům a herečkám byl vybrán z časopisu Divadlo z ledna 1966.
Vlastimil Brodský se narodil 15. prosince 1920 v Hrušově nad Odrou do úřednické rodiny. Rodiče byli nadšenými ochotníky, on sám divadlo zpočátku rád neměl, raději měl tanec a Freda Astaira. Poté, co se rodina přestěhovala do Prahy, se naučil stepu a jako gymnazista tančil v nočních barech. Následně se ale přece jen pro divadlo rozhodl. Na začátku války se přihlásil do herecké školy E. F. Buriana, založené při divadle D 34. Původně se tu chtěl zlepšit v tanci, ale Burian si všiml jeho talentu a doporučil mu dráhu hereckou. Když nacisté v roce 1941 divadlo zavřeli, společně s ostatními spolužáky pomohl rozběhnout pololegální divadlo Větrník. Už jako profesionál prošel Větrníkem, Nezávislým divadlem, Divadlem satiry, opět skončil na čas u E. F. Buriana (1947–1948) a pak s pomocí Jiřího Frejky zaktovil v pražském Vinohradském divadle.
Vlastimil Brodský proslul jako představitel plachých a melancholicky vyhlížejících tragikomických antihrdinů, jež jsou ojedinělí svou sebeironií, cynismem, smutným humorem, zasněností a i neutuchajícím hlubokým lidstvím (Dobrý voják Švejk, RUR, Válka s mloky, Rozmarné léto nebo Čtyři roční doby). Známe jej i jako úspěšného a oblíbeného herce filmového a samozřejmě i rozhlasového.
Související
-
Vlastimil Brodský a Rudolf Hrušínský jako svérázní zahrádkáři
Zahrádkáři aneb Až se jaro zeptá. Poslechněte si původní rozhlasovou komedii Michala Lázňovského s poněkud vážnějším podtextem ve skvělém hereckém obsazení.
Nejposlouchanější
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.