UDÁLOST

Pražské jaro na Vltavě

Sir Antonio Pappano a Lisa-Batiashvili

V pátek 17. května vysíláme v přímém přenosu koncert jednoho z nejpozoruhodnějších italských orchestrů, pod taktovkou anglického dirigenta s italským jménem a původem: Antonio Pappano. A zazní pohádková Šeherezáda, podle Tisíce a jedné noci.

Sólistkou první poloviny ovšem bude slavná gruzínská houslistka Lisa Bathiashvili, která na Pražském jaru už zahrála, naposledy s Newyorskou filharmonií. Ačkoli vystoupila v mladém věku se všemi světovými orchestry, velmi si hlídá, aby počet koncertů v sezóně nepřekročil číslo padesát. Jako Gruzínka hrává přídavkovou skladbu Requiem za Ukrajinu a netají se svými kritickými postoji k anexi Krymu a ruské politice vůči sousedům.

PROGRAM

pátek 17. května 20:00
Modest Petrovič Musorgskij: Noc na Lysé hoře /  Béla Bartók: Koncert pro housle a orchestr č. 1 - Nikolaj Rimskij-Korsakov: Šeherezáda op. 35.
Hraje Lisa Batiashvili (housle) a Orchestra dell'Accademia Nazionale di Santa Cecilia, řídí Sir Antonio Pappano.
Přímý přenos ze 73. ročníku festivalu ze Smetanovy síně Obecního domu v Praze uvádí Lukáš Hurník.

pondělí 27. května 20:00
Barokní orchestr Les Arts FLorissant pod taktovkou svého legendárního zakladatele, kterým je dirigent  William Christie.
Provede skladby Josepha Haydna a Leopolda Mozarta, letošních jubilantů.

sobota 2. června 20:00
Koncert Symfonického orchestr Českého rozhlasu pod taktovkou mladé dirigentky Alondry de la Parra
Na programu jsou skladby D. Šostakoviče a I. Stravinského.

V Šeherezádě je slavné houslové sólo a skladba má 4 části, nikoli tisíc a jednu, jako pohádková předloha. Tu si ale připomeneme v přestávce z památné četby na pokračování, kterou v polovině 90. let natočila Vltava s Hanou Maciuchovou a Josefem Somrem.

O víkendu vystoupí na festivalu houslistka Isabele Faust se skladbami Johanna Sebastiana Bacha. Koncert nepřenášíme, ale do pořadu Koncert týdne 18. května v 15:45 aktuálně zařazujeme dvě vynikající nahrávky této německé houslistky. Na jedné ji doprovází Claudio Abbado, na druhé Jiří Bělohlávek. Právě s ním pravidelně spolupracovala a natočila s ním i houslový koncert B. Martinů, který teď vysíláme. Od Bělohlávkova odchodu uplynou v závěru Pražského jara dva roky.

Šimon Voseček

V neděli 19. května zazní premiéra skladby Šimona Vosečka, v rámci koncertu PKF – Prague Philharmonia. Skladbu českého skladatele žijícího ve Vídni doplní vrcholný vídeňský klasicismus - Mozartova nejslavnější Symfonie č. 40 g-moll. Tento koncert odvysíláme ze záznamu 31. května ve 20 hodin.

Nabídneme vám celkem 5 přímých přenosů: 12., 15., 17. a 27. května a 2. června.
Všechny se o den později reprízují na stanici D-dur.
Dalších 10 koncertů zaznamenáváme.

Nejnovější články