Prázdné hory jsou plné větru a deště. Literárně-hudební pásmo z básní korejských zenových mistrů
Pětice autorů nám představí tvorbu sahající od 12. století až na sklonek 16. století. Kromě samotných básní se v zasvěceném úvodu dozvíte také o zenovém umění jako takovém. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Krajina strmých skal byla korejským budhistům útočištěm před státní konfuciánskou ideologií. Neobyčejná horská krása se stala integrální součástí myšlení a kultury korejského zenu, odloučení jen přispělo k prohloubení mnišské disciplíny a meditační praxe. Básně sonsi, které představíme, psali mniši v klasické čínštině.
Související
-
František Gellner: Cesta do hor. Karikatura maloměstského života
„Nechci se vyvyšovat, ale průkopníci nových směrů uznají, že já to byl, jež zavedl do českého básnictví moderní vymoženosti jako pivo, viržinka atd.,“ prohlásil autor.
-
Reinhold Messner: Žít a přežít. Četba ze vzpomínkové knihy světoznámého horolezce
Kniha podává obraz bohatého, naplněného a zároveň spletitého života výjimečné osobnosti. Autor líčí svoje dětství, první lezecké pokusy, životní zvraty, vítězství i prohry.
-
Karel Václav Rais: Zapadlí vlastenci. Příběh krkonošského kantora Čížka v časech národního obrození
Ke kantorovi Čížkovi nastupuje do jeho školy nový pomocník Karel Čermák. Komplikace ale nastanou, když vyjde najevo, že nový učitelský pomocník je nemanželské dítě...
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka