Potichu

4. únor 2008

Hledání ticha v křepčícím davu, vztahy navázané náhodou a život na zkoušku, světoběžnictví bez hlubšího poznání, punkerský patos, rychlost, rozruch, dění - to jsou klíčové pojmy nového románu Jaroslava Rudiše (nar. 1972), který pod názvem Potichu vydalo nakladatelství Labyrint. UVNITŘ PŘÍSPĚVKU AUDIA!

Spisovatel Jaroslav Rudiš má za sebou úspěšnou románovou prvotinu Nebe pod Berlínem a neméně zdařilý Grandhotel. Třetí román Potichu je zatím jeho nejlepším dílem. Ve velkoměstském hluku a podbarven všudypřítomnou hudbou, je vynikající definicí obzoru současné mladé metrosexuální generace.

0:00
/
0:00

Nápad s řadou postav - které se nejdříve pohybují samy, aby se v průběhu událostí jejich cesty, časy i události, formující jejich osudy, protnuly či minuly, aby vyšlo najevo, že jde o jednu situaci, nahlíženou z různých stran - není nikterak originální, patří k postmoderní klasice. Proto je důležité, že Rudiš do zavedené šablony aplikoval příběh, který má švih a jenž vymezuje pocit generace dnešních globalizovaných městských mladých lidí do třiceti let. Jeho hrdinové, ať už přišli z venkova do Prahy nebo přiletěli z Ameriky, cestovali do Švédska nebo do Lisabonu, jsou si hodně podobní - vyznávají styl "momentálního využití" - nedělají si zvláštní hlavu s osudem světa, pokud se jim tento přímo nepostaví do cesty. Nestarají se o ekologii ani globální oteplování. Občas žijí "bio" a mají v oblibě exotiku, létají letadlem, kouří cigarety, "hulí" jointy, chodí do klubů a na koncerty. Mají uši zašpuntované sluchátky svých přehrávačů, ale ve své samotě nefilozofují o smyslu všehomíra - čím rozsáhlejší mají možnosti pohybu, tím jako by více ztráceli své nitro. Propadají se do jakéhosi vakua, z něhož je vytrhne či vysvobodí až rázný podnět, pohyb. Jsou to lidé neklidu, ne spočinutí, kteří když meditují - jako třeba Hana na Letné - už se vžívají, vplouvají do dalšího dění, do nové galaxie. Ano, tento svět je sledem osobních světů, osudů, které se přemísťují ve svých bublinách, narážejí na sebe, odmršťují se, nemohou se zastavit. Ticho, které občas potkají, je překvapí, protože je něčím, co už nepatří k běžnosti tohoto světa, nemají ale motivaci je vyhledávat a pěstovat. To jenom Vladimír bojuje svůj marný zápas s neúnosnou a stále stoupající hladinou hluku.

Jaroslav Rudiš

Fatalismus jednoduchosti. Já vím, jsem povrchář, a nestydím se za to - prohlašuje jedna z vedlejších postav a vyslovuje tím charakteristiku celé této společnosti. Jednotliví aktéři se setkají i osudově míjí, jsou si blízko, noří se v plném nasazení, utápí se ve vzájemné intimitě, ale těsně před utonutím se postaví a odejdou, protože hloubka vody v bazénu dosahuje sotva někam k bokům.

Jaroslav Rudiš - metro Můstek
0:00
/
0:00

Nejsou to lidé velkých frází ani rozměrů, ale když jim občas o něco jde, jsou schopni svůj stávající stav rozmetat napadrť. Každý z nich už potkal "osudovou lásku", ale každý ji také už ztratil. Zda toho litují? Možná o tom tolik nepřemýšlejí. Sem tam hledají východisko, ale častěji to nechají být. Občas je jejich povrchnost šokující a patos nesnesitelný. Ale unikátní je také vykreslení jejich účelové střízlivosti a racionality. I když "běží o život", činí tak s lehkostí.

Pravdou je, že v tomto románu jsou zřetelné ozvuky kunderovské směšnosti lásek, ale také třeba řemeslné zručnosti báječných let vieweghovských. Vůči oběma možným inspirátorům je ovšem Jaroslav Rudiš vymezen svébytností a autorskou originalitou. Je zde možné vycítit, že se stává reprezentantem postmoderního pokolení spisovatelů, pro jejichž díla je zásadní hra s postavami, drobná analýza pocitů, štiplavé erotické napětí, zrychlený rytmus a hektické pnutí, na něž se snadno nalepí čtenářova pozornost.

Jaroslav Rudiš, Potichu, Labyrint, Praha 2007, str. 199.

Pozn. redakce: Kniha Potichu vyšla i v audioverzi na CD (stopáž: 6:20), čte: Richard Krajčo, hudba: Richard Krajčo a Boris Carloff, bonus: píseň A Little Black Cat a rozhovor s autorem. Nahrálo vydavatelství Tympanum v rámci projektu Visegrad BookMarks s laskavým přispěním Mezinárodního visegrádského fondu a ve spolupráci s nakladatelstvím Labyrint.

Spustit audio