Poslouchejte zámecký koncert z Rakouska. Collegium Marianum a EOS Quartett zahrají na zámku Greillenstein

23. květen 2019

Ve čtvrtek 23. května od 20 hodin vysíláme společně s rakouským rozhlasem ORF koncert s podtitulem „Setkání se sousedem“. Ten se letos koná již po šedesáté a zároveň bude symbolickou tečkou za úspěšnou řadou partnerských koncertů.

Koncertní spolupráce obou národů započala dlouho před pádem železné opony už v 80. letech 20. století. Tehdy, stejně jako dnes, je příkladem, že hudba může spojovat lidi. Zároveň se v celé Evropě slaví 24. května Den sousedů.

Collegium Marianum

Vypravíme se do regionu Waldviertel na překrásný v jádru renesanční zámek Greillenstein, který v současnosti obývá rodina Kuefsteinů. S jeho interiéry nás v přestávce seznámí majitelka, Elisabeth Kuefstein. Tento zámek byl v minulosti sídlem zemského soudu a také centrem panství, pozoruhodná je jeho starobylá kaple, obrazy tureckých hodnostářů a sultána ze 17. století nebo kazetové stropy, které byly na žádost císaře Františka II. převezeny na zámek v Lucembursku.

V tomto historickém sídle zazní hudba období romantismu i baroka. Do česko-rakouského hudebního dialogu vstoupí soubory Collegium Marianum z Prahy a EOS Quartett z Vídně. Český soubor je vyhledávaným specialistou na interpretaci hudby 17. a 18. století, rakouští hudebníci působí jako členové Vídeňských symfoniků. Večerem nás provedou Lucie Hradilová a Alice Herzog.

Spustit audio