Posledních deset let s hypnotickou hudbou australských The Necks. Sedmé nebe s Pavlem Klusákem
Tento komentovaný playlist vznikl pod dojmem podivuhodného pražského koncertu australského tria The Necks v listopadu 2024. To u nás koncertovalo už opakovaně, koneckonců je na scéně přes třicet let, ovšem styl improvizujícího klavírního tria se pořád proměňuje – jemně, zdařile a velmi přirozeně.
Organická je i stavba dlouhých ploch, na kterých pracuje trio díky tomu, jak propojení a těsně komunikující jsou Chris Abrahams u klavíru, kontrabasista Lloyd Swanton a hráč na bicí Tony Buck. The Necks o svém stylu píší, že není ani zcela avantgardní, ani minimalistický, ani ambient, ani jazz. To je pravda, právě tyhle čtyři elementy se ovšem zdatně podílejí na působivé interakci.
Pavel Klusák se rozhodl zkontrolovat posledních šest alb The Necks, abychom slyšeli, jak spojitě a zároveň rozmanitě, trio jedná během uplynulých deseti let. Sugestivní a fascinující motorickou hudbu – nevyhýbající se extatickému ponoru – tedy sledujeme v proměnách na albech Vertigo (2015), Unfold (2017), Body (2018), Three (2020), Travel (2023) a aktuálním titulu Bleed (2024).
Související
-
Sezóna se rozjíždí. Jaké jsou top jazzové koncerty podzimu?
Říjnová a listopadová nabídka jazzových akcí dá fanouškům zabrat, všechno zajímavé se prostě stihnout nedá. K usnadnění orientace snad přispěje naše desítka tipů.
-
Pharoah Sanders a Tony Buck. Ponořte se v Sedmém nebi do rozlehlých, hypnotických hudebních krajin
Nedávno zesnulý saxofonista Pharoah Sanders silně pomohl formovat free jazz a spirituální jazz.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.