Poslední výstava cyklu Rok Berana v Galerii Navrátil

3. prosinec 2012

Letos v březnu oslavil své 75. narozeniny český malíř, tvůrce objektů a instalací, vysokoškolský pedagog profesor Zdeněk Beran, jeden z účastníků neoficiálních ateliérových Konfrontací v roce 1960 a průkopníků české strukturální abstrakce – informelu.

Karlínský galerista Míla Navrátil se rozhodl uctít letošní autorovo jubileum výstavním cyklem „Rok Berana“, který v karlínských galeriích Litera a Navrátil postupně představil některé kapitoly Beranovy starší i současné tvorby a také práce některých jeho studentů a absolventů z ateliéru klasické malby na Akademii výtvarných umění v Praze, kde Zdeněk Beran působil od roku 1990 až do letoška jako profesor.

Beranův ateliér proslul zejména výukou tradičních malířských technik a také realistickou až hyperrealistickou orientací svých studentů – tu obdivovanou, jindy zatracovanou.

Před týdnem byla v Galerii Navrátil ve Vítkově ulici v Praze 8-Karlíně otevřena závěrečná výstava cyklu „Rok Berana“. Dostala případný název „Poslední“ a má formu jakési pocty, kterou svému profesorovi připravili vystavenými díly jeho studenti – Luboš Vetengl, Zuzana Dvorská, Leoš Suchan a Natalia Akovantseva. Karel Oujezdský se jich na vernisáži zeptal, co pro ně setkání s profesorem Zdeňkem Beranem znamenalo a jakým směrem se bude jejich tvorba ubírat.

Výstava s názvem „Poslední“, ukončující letošní výstavní cyklus „Rok Berana“ je otevřena v Galerii Navrátil ve Vítkově ulici 12 v Praze 8-Karlíně do 18. ledna. V sesterské Galerii Litera na Karlínském náměstí je do 15. prosince otevřena předposlední výstava cyklu „Rok Berana“ dokumentující prostřednictvím fotografií příběh slavné Beranovy instalace z počátku 70. let – „Rehabilitačního oddělení Dr. Dr.“.

Spustit audio