Polku jsem se naučil „v mateřské školce“. Robert Fulghum o vztahu k českému prostředí i ke svému rodišti

8. srpen 2023

O někdejší šéfredaktorce nakladatelství Argo Evě Slámové, o Sherlocku Holmesovi i o Franzi Kafkovi mluví v rozhovoru s naší stálou spolupracovnicí Hanou Ulmanovou americký prozaik Robert Fulghum.

Robert Fulghum: Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské škole

„Moje knihy vycházely v různých nakladatelstvích v mnoha zemích celého světa, ale jediná nakladatelská redaktorka mě zkontaktovala osobně ‒ a to byla Eva Slámová. Po čase jsme se stali opravdu dobrými přáteli – a já se nějakým způsobem stal součástí českého kulturního světa. Vyrostl jsem v západním Texasu, kde se dodnes nachází spousta městeček založených Čechy. Už v útlém věku jsem se tedy obeznámil s českým jídlem a českou kulturou: třeba jsem se mimo jiné naučil polku. A když jsem k vám zavítal poprvé, okamžitě jsem se cítil hodně dobře. A to tehdy většina Čechů nemluvila anglicky; dneska hovoří plynule skoro všichni moji čtenáři,“ říká spisovatel. Letos šestaosmdesátiletý Američan Robert Fulghum se měl na jaře zúčastnit knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy, ale ze zdravotních důvodů musel návštěvu zrušit.

V Česku obzvláště populární autor vydal svou první knihu filozofických postřehů ze života nazvanou Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské škole roku 1988. Věnuje se ale také jiným žánrům, o čemž svědčí i titul Tak nemožně zřejmé, třetí díl jeho románové trilogie nazvané Opravář osudů. Svazek letos na jaře vydalo autorovo dvorní nakladatelství Argo – a nejen o něm je řeč v rozhovoru, který se spisovatelem přes oceán vedla amerikanistka Hana Ulmanová. 

autor: Hana Ulmanová
Spustit audio

Související