Pohyblivé písky. Psychologické povídky Jaroslava Putíka

29. říjen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jaroslav Putík

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Pětice psychologických povídek z různého času i prostředí, v nichž autor provází své hrdiny nečekanými životními situacemi. Účinkují Jiří Plachý, Bořivoj Navrátil, Jan Novotný, Miloš Hlavica a Stanislav Zindulka. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Přítel, Experimentum crucis
Účinkuje: Jiří Plachý
Režie: Ivan Chrz
Natočeno v roce 2001.

Feromon
Účinkuje: Bořivoj Navrátil
Režie: Vlado Rusko
Natočeno v roce 2001.

Zelený lučištník
Účinkuje: Jan Novotný
Režie: Vlado Rusko
Natočeno v roce 2002.

Uvolni hrdlo. Zpívej!
Účinkuje: Miloš Hlavica
Režie: Markéta Jahodová
Natočeno v roce 2001.

Žlutá skvrna
Účinkuje: Stanislav Zindulka
Režie: Dimitrij Dudík
Natočeno v roce 2004.

Jaroslav Putík (1923–2013) vstoupil do české literatury knihami na pomezí publicistiky a beletrie. Teprve v šedesátých letech se dostal do popředí literárního života a stal se z něj respektovaný prozaik, především zásluhou románů Smrtelná neděle (1967), Brána blažených (1969), Muž s břitvou (1984, samizdat) a Volný let voliérou (1988, samizdat).

V období tzv. normalizace byl perzekuován a zařadil se na seznam zakázaných autorů. Východiskem z této situace bylo pro Putíka zařazení do proudu samizdatové a exilové tvorby. Za své dílo získal několik ocenění, včetně prestižní Ceny Egona Hostovského nebo Ceny Českého PEN klubu, přesto dnes patří k prozaikům poněkud pozapomenutým, stojícím ve stínu známějších autorů.

V 90. letech spolupracoval hojně s literární redakcí Českého rozhlasu. V cyklu Život – osudy – osobnosti připravil vyprávění o svém životě a tvorbě nazvané Pohyblivé písky. Stejným názvem později pojmenoval i sbírku povídek, z níž nyní vybíráme pět krátkých próz.

autoři: Jiří Vondráček , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?