Po proudu zvuku: Zvukoví umělci zkoumají, jak zní řeka Opava a její okolí
Zvukoví umělci Magdaléna Manderlová a Michal Kindernay se už rok věnují průzkumu řeky Opavy. Během procházek zaznamenávali zvuky vody i blízkého prostředí. Výsledkem je výstava v Galerii Cella, publikace, online zvuková mapa a vysílání na Radio Art Zone. V ArtCafé Agáty Hrnčířové popisují, jaké metody ke snímání zvuků využili, jak Opava vlastně zní, ale i to, co je akustická ekologie. Téma doplní zvukové ukázky a rozhovor s kurátorem spolku Bludný kámen Martinem Klimešem.
Související
-
Občas je lepší jen poslouchat. Ponořte se do relaxačních zvuků přírody, měst nebo lidského hlasu
Proč nahrávání v terénu osvobozuje? Jak mixovat konejšivé zvuky s problémy světa? Jonáš Gruska a Jiří Žák mluví o zkušenostech z terénního nahrávání i o fenoménu ASMR.
-
Zvuková krajina se s industrializací postupně znečišťuje. Jak ji můžeme chránit?
Jak vnímáme zvuky v našem okolí? Jsme schopni hluboce naslouchat? Oslavme naši schopnost naslouchání právě při příležitosti World listening day, který je 18. července.
-
Včely bzučí mezi a a gis. Ke Dni Země poslouchejte Anohni, Vampire Weekend i kytovce
22. dubna si připomíná Den Země více než miliarda lidí. Stal se tak největším sekulárním svátkem, do kterého jsou zapojení lidé bez ohledu na původ, víru či národnost.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?