Plno robotů ve sféře hudby – jaké stopy zanechali Čapkovi roboti?
O významu slavné hry R.U.R pro literaturu, divadlo nebo film se toho napsalo hodně. Jak ale Čapkovi roboti ovlivnili hudební sféru? Pokusili jsme se najít odpověď.
Čapkova hra R.U.R. se dočkala zahraničních divadelních inscenací téměř okamžitě. Poměrně záhy zdomácněli roboti i ve filmu. Vždyť už v roce 1938 byl natočen podle divadelní hry krátký 35minutový britský film produkovaný BBC. Rossumovi univerzální roboti se ale postupně infiltrovali i do hudby.
Jejich obtisk našel hudební dramaturg Pavel Zelinka napříč žánry a dekádami. Ocitli se v různých písních nebo na albech Hermiony Gingold, Klause Nomiho, Garyho Numana, Tomase Jirku nebo Jona Sorensena. Cestu si našli i do projektů Djedjotronic a Hussalonia. V pořadu dojde i na kompozici R.U.R. Passacaglia pro velký orchestr od domácího skladatele Otomara Kvěcha.
V závěru ArtCafé vás povzbudí na duchu robot hrající na banjo.
Související
-
Století robotů. Čím Čapkovo drama R.U.R. fascinovalo svět aneb Cesta do hlubin robotovy duše
S ředitelem Památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše Zdeňkem Vackem a odbornicí na umělý život Jitkou Čejkovou. Připravili Jaroslav Hroch a Antonín Pfeifer.
-
Sci-fi v moderní hudbě: psychedelie, eskapismus, obavy i naděje z budoucnosti!
Pavel Zelinka představuje třináct podivuhodných inspirací sci-fi literaturou. Jak zní myšlenkové koncepty v populární hudbě rozběhlé nejen do hlubin vesmíru?
-
Mezi Stranger Things a sondou Voyager: Vesmírná syntéza Laurie Spiegel
Všechnu moc imaginaci! Aktuální hudební dění komentuje Pavel Klusák.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.