Plečnikův dům. Výstava představuje autentické životní i pracovní prostředí Josipa Plečnika

9. červenec 2018

Dům slovinského architekta Josipa Plečnika, ve kterém v Lublani žil, pracoval a kterému říkal „pokusné pole", představuje výstava ve Studijním a dokumentačním centru Norbertov v Praze.

Dům včetně architektovy pozůstalosti koupilo v roce 1971 město Lublaň. Od roku 2015 je přístupný veřejnosti v podobě stálé expozice představující Plečnikovo autentické životní a pracovní prostředí. Kurátorkou pražské verze putovní výstavy, která je na Norbertově k vidění až do 30. září, je Maria Szadkowská. Aleně Rokosové nejprve řekla, že s přestavbou domu začal Josip Plečnik v době, kdy se - tehdy už hlavní architekt přestavby Pražského hradu - rozhodl vrátit do rodné Lublaně… „Rozhodl se vrátit, protože získal funkci profesora na univerzitě v Lublani. A jelikož to byl člověk, který si hodně zakládal na své rodině, tak chtěl bydlet se svými bratry a sestrou.“

Plečnikův dům. Architektovo pokusné pole

Dům koupil v roce 1915 Plečnikův bratr Jenz a Plečnik se do jeho přestavby pustil o šest let později. K domu připojil prosklenou zimní zahradu a kruhovou dvoupatrovou věž. „Sám chtěl původně bydlet v malé komůrce a zbytek navrhl pro rodinu své sestry a bratry. Ale bohužel osud tomu chtěl jinak. Nepohodl se se svými sourozenci, a nakonec zůstal ve velikém domě úplně sám. Proto si zřídil ve věži rozsáhlý ateliér, kam zval své nejlepší studenty, a tam jim poskytoval soukromé lekce. Bylo to pro něj pokusné pole, zkoumal vlastnosti jak materiálu, tak studentů.“

Plečnikův dům. Architektovo pokusné pole

Na Norbertově jsou k vidění nejen fotografie Plečnikova domu, ale i architektovy kreslící pomůcky, skici projektů nebo jeho osobní korespondence. Autorkou putovní výstavy nazvané Plečnikův dům. Architektovo pokusné pole je kurátorka Plečnikova domu v Lublani Ana Porok. A kurátorka české verze Maria Szadkowská vysvětluje, na co klade výstava důraz. „Společně s autorkou výstavy jsme rozhodly dávno, že pokud budeme dělat výstavy do malé galerie, musíme se soustředit na určitý konkrétní problém. Plečnik je velké téma. My přibližujeme jeho osobnosti v okamžiku rozhodování, zda odejít z Prahy do Lublaně.“

Čtěte takéBritská královská rodina, Picasso i svůdná Greta Garbo. Muzeum Kampa vystavuje Cecila Beatona

K vidění jsou dokonce i některé dosud nepublikované materiály. „Jsou tu kresby, skicy, poznámky, které vznikaly tady v Praze. Kresby, které jsou spojené s pražským prostředím - tak to je tu nové,“ říká kurátorka Maria Szadkowská o výstavě „Plečnikův dům. Architektovo pokusné pole", která je ve Studijním a dokumentačním centru Norbertov v Praze k vidění do 30. září.

Spustit audio