Planeta jazzem posetá: Tigran Hamasyan

02597986.jpeg
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 02597986.jpeg

„Mám rád různé druhy hudby a rozhodně bych o své tvorbě nemluvil jako o čistém jazzu. Kromě arménské tradice mě inspiruje také heavy metal, hip hop, drum’n’bass nebo tradiční indická hudba,“ říká arménský pianista a skladatel Tigran Hamasyan.

Pro jeho tvorbu jsou charakteristická inteligentní a propojení jazzu s elektronikou, progresívním rockem a zejména s folklórem. Na svých albech bývá zpravidla autorem většiny repertoáru a ve svých skladbách se rád nechává inspirovat lidovými písněmi rodné Arménie. Ty mají podle jeho slov výhodu, že pracují pouze s melodií a rytmem, nikoli harmonií, což skladateli umožňuje větší svobodu při harmonizaci a aranžování. Jeho skladatelský styl prý nejvíce ovlivnili tři hudebníci: pianista Keith Jarrett, saxofonista Jan Garbarek a arménský skladatel a mystik Georgij Gurdjieff.

Tigran Hamasyan se narodil těsně před pádem sovětského impéria, v roce 1987 v arménském městě Gyumri. Na klavír se začal učit ve třech letech a jako malý kluk toužil po tom stát se trash metalovým kytaristou. Tento sen se mu nesplnil, namísto toho objevil jazz. Ve třinácti již vystupoval na evropských festivalech a zvítězil v několika klavírních soutěžích, mimo jiné v prestižní Thelonious Monk Jazz Piano Competition. V současné době se pohybuje mezi Spojenými státy, Francií a rodnou Arménií. Několikrát již vystoupil v České republice, naposledy letos v únoru.

Jeho zatím poslední deskou je album Shadow Theater, které vydal v loňském roce. Představuje se na něm v mnoha podobách – jako lyrický melodik i tvrdý rocker. Ve všech skladbách se výrazně projevuje jeho ohromující virtuozita i cit pro svěží a výrazné melodie. Spolu s Hamasyanem se na CD podílela řada hudebníků – zpěvačka Areni Agbabian, saxofonista Ben Wendel, basisté Sam Minaie a Chris Tordini a bubeník Nate Wood.

V pořadu zazní také ukázky z jeho starší tvorby, z CD Red Hail, které vyšlo v roce 2009 a z introvertnějšího klavírního alba Fable z roku 2011. Na další projekt Tigrana Hamasyana se můžeme těšit už letos v září, kdy by mělo vyjít jeho nové album Road Song.

Loňský koncert kapely Tigrana Hamasyana v Paříži. Tigran Hamasyan (piano), Areni Agbabian (zpěv), Ben Wendel (saxofon), Chris Tordini (basa), Nate Wood (bicí):