Pivo za Plíškovou. Z výjimečné tvorby výtvarnice a básnířky Naděždy Plíškové
Autentické a upřímné, leckdy temné verše výtvarnice a básnířky Naděždy Plíškové z období od konce padesátých do devadesátých let 20. století s reflexemi Andreje Stankoviče a Jana Lopatky. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
V roce 2019 obohatilo nakladatelství Torst péčí editora Michaela Špirita nabídku našich knihoven a knihkupectví o trojici knížeček sesazených v krabici plné textů básnířky a grafičky Naděždy Plíškové. Z Plíškové v krabici vybral a připravil básně pro vltavský Souzvuk Miloš Doležal. Vycházel přitom hlavně z jejího souboru Hospodská romantika, složeného ze střípků a promluv jakoby odposlechnutých či zachycených v restauračních zařízeních. Pivní moudra se tu proplétají s banalitou i s počitky a dojmy autorky, často sarkastickými, jindy prostě bolestnými.
Naděžda Plíšková proslula především jako grafička, byť také malovala, vytvářela sochařské objekty, věnovala se keramice, poezii, próze.
Související
-
Její tvorbu poznamenalo manželství plné lásky i nenávisti. Osudové ženy: Naděžda Plíšková
Malířka, grafička, sochařka i básnířka dokázala být ironická, divoká i laskavá. Poznamenal ji bouřlivý vztah s manželem Karlem Neprašem. Ale taky nešťastný pád ze schodů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.