Petr Iljič Čajkovskij: Spící krasavice

25. říjen 2021

CD s baletní hudbou Petra Iljiče Čajkovského, kterou dirigent Kristjan Järvi sestavil do „dramatické symfonie“. Recenzi připravil Petr Veber.

(…) Nahrávka vznikla v Petrohradu, v souvislosti s tamními koncerty Baltské (estonské)  filharmonie. Je zřetelné, že se tu hraje opravdu inspirovaně, vášnivě, s fantazií, šťavnatě. Ale nesmí k tomu být zamlčena jedna podstatná informace: hraje se tu zpaměti. Baltská filharmonie programově studuje hudební díla s cílem odpoutat se od not a provádí je tak. Je to nazkoušené, není cítit žádná nejistota, ale naopak, přítomny jsou všechny výhody uvolněnosti. Je to pro symfonický orchestr velmi, velmi neobvyklé, jedinečné a pro Baltskou filharmonii určující. Výsledkem je ani ne tak „roztančená“, jako spíše „oživlá“ hudba. Hudba pro balet, hudba s dějem, hudba svým způsobem programní. Nádherně přesvědčivá, uvolněná, barvitá. (…)

Nahrávka vyšla ve vydavatelství Sony Classical.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.