Peter Handke: Proč kuchyň?

Lucie Trmíková a David Prachař
Lucie Trmíková a David Prachař

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Lucie Trmíková a David Prachař v abstraktní básnicko-zvukové kompozici tematizované fenoménem kuchyně. Osvobozená od obvyklé účelovosti se Handkeho kuchyň stává místem mimo prostor a čas, kde se potkávají lidé, věci, vůně, chutě a sny. On-line k poslechu do pondělí 11. prosince 2017.

Lucie Trmíková a David Prachař

Jako volný proud vzpomínek, úvah, citátů, postřehů nebo poetických obrazů působí divadelní text rakouského dramatika Petera Handkeho Proč kuchyň?. Střídají se v něm písně, recitativy, dialogy nebo krátká vyprávění, kterým autor neurčuje žádné mluvčí natož postavy. Svým inscenátorům tak dává téměř neomezené možnosti výkladu i uchopení. Pro letošní Rakouský rok na Vltavě vznikla rozhlasová inscenace, do které režisér Aleš Vrzák přizval herce Lucii Trmíkovou a Davida Prachaře. Na hudebních pasážích pak spolupracovali Tomáš Vtípil a jeho hudební sdružení Urband, zvukový design dal inscenaci Jan Trojan.

Soubor žánrově různorodých textů asociativně rozehraných kolem tématu kuchyně napsal Peter Handke pro sarajevského režiséra Mladena Materiće a jeho Théâtre Tattoo. Premiéra proběhla v roce 2001 v Toulouse, kde Materićova divadelní skupina od začátku 90. let minulého století působí. Proč kuchyň? se stala první hrou, kterou Peter Handke napsal ve francouzštině. Nakolik se tato skutečnost podepsala na lakonické a fragmentární formě útlého, několikastránkového textu, to je otázka. V každém případě tuto formu Handke zachoval i v pozdější německé verzi. Srovnání obou vydání ukazuje, že Handke neměl potřebu francouzskou verzi nijak rozšiřovat a „dopisovat“, naopak některé pasáže v němčině vypouští.

Pro Handkeho je kuchyň zvláštní „meziprostor“, ve kterém se protíná minulost a přítomnost, soukromé a veřejné, vnější a vnitřní svět. Prostřednictvím autorových vzpomínek a představ sem vstupují jeho rodiče, prarodiče i děti, stejně jako věci, vůně, chutě a sny. „Vstupte, i zde sídlí bohové“, zvával prý kdysi řecký filozof Hérakleitos z Efesu své hosty k ohništi. Se stejnou výzvou jakoby Peter Handke otevíral prostor své hry pro čtenáře a posluchače.

Účinkují: Lucie Trmíková a David Prachař

Překlad: Zuzana Augustová
Dramaturgie: Renata Venclová
Hudba: Tomáš Vtípil
Zvuková: realizace Jan Trojan a Tomáš Pernický
Režie: Aleš Vrzák

Natočeno v roce 2017.