Pes je a bude nejlepší přítel člověka. Ermlův Libeňský román vás o tom přesvědčí
Český novinář, dramaturg a dlouholetý divadelní kritik Richard Erml je autorem několika próz, jejichž hlavním pojítkem je jistá míra autobiografičnosti. Zúročil v nich postupně vlastní zkušenost s rozvodem, cesty do Tibetu s druhou ženou i svou znalost divadelního světa. Ermlův nový román v tomto ohledu představuje spíše výjimku, třebaže se jeho děj odehrává v pražské čtvrti, kde autor žije a která dala i název celé knize – Libeňský román.
Čtěte také
Děj třísetstránkové prózy vydané v nakladatelství Druhé město a nesoucí podtitul „žalozpěv o lásce a psech“ se totiž odehrává v blízké budoucnosti. Jediný zásadní rozdíl oproti současnosti spočívá v určitém prohloubení celospolečenské krize, jejíž zárodky můžeme sledovat již dnes. Z české metropole se stává nebezpečné místo, kde není radno spoléhat na policii a o území tu soupeří jednotlivé komunity, organizace či domobrany.
Svět, v němž se všechno rozpadá
K jedné takové skupině samozvaných strážců pořádku patří i Bruno, vedoucí osamělou existenci se svou obávanou smečkou bulteriérů. Právě jeho letitý konflikt s matkou tvoří těžiště příběhu, který pojednává o narušených rodinných vazbách uprostřed obdobně rozvráceného světa.
Libeňská periferie je tu vylíčena nadmíru plasticky a navzdory naturalisticky popisovaným známkám úpadku, které v knize zachycují i černobílé fotografie Karla Cudlína, nepostrádá jisté kouzlo.
Příběh s prvky romance i thrilleru
Ani tentokrát se Erml neuchyluje k nějakým větším literárním experimentům. Přesto je patrné, že se jedná o dílo zkušeného fabulátora. Dokládá to například autorova jemná hra s časovými rovinami příběhu nebo svébytný způsob vyprávění, který spočívá v postupném předávání slova jednotlivým postavám. Zdařile vykreslené jsou i stěžejní románové figury – a to nejen lidské, ale i ty psí.
Hrdiny Libeňského románu vskutku nečeká zrovna šťastný konec. Ermlova ponurá vize blížícího se světa zítřka přesto nepostrádá naději.
Tu je však nutno hledat spíše v nadosobní rovině – ve smíření se s nezastavitelným koloběhem života a smrti, v naší schopnosti adaptovat se na nové podmínky a zejména v odvaze milovat a obětovat se pro druhé, která může být vlastní lidem i psům.
Související
-
Reálný příběh o zápasu dobra a zla. Nový román Markéty Pilátové hraje na strunu českého „něcismu“
Naším neutuchajícím zájmem o věci mezi nebem a zemí se nechala při psaní svého nového románu inspirovat spisovatelka, publicistka a hispanistka Markéta Pilátová.
-
Román jako zástěrka pro glosování dnešní doby. Vychází nová próza Davida Zábranského
Zaslouží-li si někdo ze současných českých spisovatelů nálepku „kontroverzní“, je to David Zábranský. Provokuje rád, což dokládá i jeho nový román Republika.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.