Pedro Calderón de la Barca: Život je sen

Barokní veršovaná hra patřící k vrcholům španělské dramatické tvorby 17. století. Autor se v něm zamýšlí nad smyslem lidské existence skrze příběh od dětství vězněného prince Segismunda a zkoušku, kterou mu připraví jeho otec, vladař Basilio.

Poslouchejte na Vltavě 26. března 2016 ve 14:00. Po odvysílání se hra objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstane tam až do pátku 1. dubna 2016.


Nepříznivá věštba při narození prince Segismunda způsobí, že jej otec prohlásí za mrtvého, zatímco ho nechá střežit jakožto nejzločinnějšího vězně ve věži. Aniž by tušil, co spáchal a kým je, živoří Segismundo mnoho let v krutých podmínkách. O smyslu svého života víc než pochybuje.

Basileo má brzy předat vládu a než tak učiní, hodlá prolomit věštbu, hovořící o zle, které má Segismundo království přinést. Jen na zuboženém princi záleží, jestli v důmyslné zkoušce obstojí a vyslouží si nejen osobní svobodu, ale i vladařské žezlo. Zkoušku, ve které se hlavní hrdina ocitá „ve snu“, ze kterého může, ale také nemusí procitnout, nakonec podstoupí celý dvůr.

03462864.jpeg

Drama, pracující s motivem vytváření iluze a následného ukázání reality, se zabývá otázkou, zda je možné přemoci osud a zvítězit nad temnými stránkami vlastní duše. A zda je člověk schopen, při zpětném pohledu na sebe sama, změnit své myšlenky a dojít k pokoře a smíření.


Osoby a obsazení: Basilio (Josef Karlík), Segismundo (Jiří Krampol), Astolfo (Karel Jánský), Clotaldo (Lubor Tokoš), Estrela (Sylva Talpová), Rosaura (Helena Sedláková), 1. sluha (Jan Kučera), 2. sluha (Jiří Hubička), voják (Aleš Jarý), hlasy (Zdeněk Mahdal, Jaroslav Sypal, Pavel Tomanka, Pavel Kikinčuk a Luboš Ondráček)

02222430.jpeg

Autor textu: Pedro Calderón de la BarcaPřeklad: Vladimír MikešRozhlasová úprava: Květoslava KacetlováDramaturgie: Josef ZahradníčekHudba: Zdeněk PololáníkRežie: Jan TůmaZvukový mistr: Josef Daněk

Natočeno v Československém rozhlase Brno v roce 1981.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a literatura

autor: Hana Hložková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová