Pedro Calderón de la Barca: Život je sen
Barokní veršovaná hra patřící k vrcholům španělské dramatické tvorby 17. století. Autor se v něm zamýšlí nad smyslem lidské existence skrze příběh od dětství vězněného prince Segismunda a zkoušku, kterou mu připraví jeho otec, vladař Basilio.
Poslouchejte na Vltavě 26. března 2016 ve 14:00. Po odvysílání se hra objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstane tam až do pátku 1. dubna 2016.
Nepříznivá věštba při narození prince Segismunda způsobí, že jej otec prohlásí za mrtvého, zatímco ho nechá střežit jakožto nejzločinnějšího vězně ve věži. Aniž by tušil, co spáchal a kým je, živoří Segismundo mnoho let v krutých podmínkách. O smyslu svého života víc než pochybuje.
Basileo má brzy předat vládu a než tak učiní, hodlá prolomit věštbu, hovořící o zle, které má Segismundo království přinést. Jen na zuboženém princi záleží, jestli v důmyslné zkoušce obstojí a vyslouží si nejen osobní svobodu, ale i vladařské žezlo. Zkoušku, ve které se hlavní hrdina ocitá „ve snu“, ze kterého může, ale také nemusí procitnout, nakonec podstoupí celý dvůr.
Drama, pracující s motivem vytváření iluze a následného ukázání reality, se zabývá otázkou, zda je možné přemoci osud a zvítězit nad temnými stránkami vlastní duše. A zda je člověk schopen, při zpětném pohledu na sebe sama, změnit své myšlenky a dojít k pokoře a smíření.
Osoby a obsazení: Basilio (Josef Karlík), Segismundo (Jiří Krampol), Astolfo (Karel Jánský), Clotaldo (Lubor Tokoš), Estrela (Sylva Talpová), Rosaura (Helena Sedláková), 1. sluha (Jan Kučera), 2. sluha (Jiří Hubička), voják (Aleš Jarý), hlasy (Zdeněk Mahdal, Jaroslav Sypal, Pavel Tomanka, Pavel Kikinčuk a Luboš Ondráček)
Autor textu: Pedro Calderón de la BarcaPřeklad: Vladimír MikešRozhlasová úprava: Květoslava KacetlováDramaturgie: Josef ZahradníčekHudba: Zdeněk PololáníkRežie: Jan TůmaZvukový mistr: Josef Daněk
Natočeno v Československém rozhlase Brno v roce 1981.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka