Pavel Sladký: Tulák Charlie a jeho Kid

23. leden 2021

Před sto lety, 21. ledna 1921, měl v Carnegie Hall v New Yorku premiéru film Charlieho Chaplina The Kid. Při této příležitosti se nad okolnostmi jeho vzniku a filmovou poetikou zamýšlí filmový publicista Pavel Sladký a připomíná také Chaplinovu cestu k filmovému průmyslu. Premiéru poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Pavel Sladký
Připravil: Petr Gojda
Režie: Vít Vencl

„Melodrama Kid o tulákovi, který se ujme a otcovskou péčí zahrnuje nalezence, se převratně mísí s nezřízenou groteskou a s love story. Je to dojemný snímek, shrnující i překračující dosavadní Chaplinovu tvorbu. Obsahuje i andělskou snovou sekvenci. Zahrnuje podvratné momenty morálky ulice a baru, míchá žánry.“

Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.