Pavel Novotný: Ptáci. Básníkova vzpomínka na dětství v paneláku 80. let

6. červen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pavel Novotný: DOÁDIA

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Verše ze sbírky Zápisky z garsonky básníka, germanisty a performera Pavla Novotného. Kniha byla oceněna v letošních výročních knižních cenách Magnesia Litera v kategorii poezie.  Premiéru poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkují: Pavel Novotný, Olga Stehlíková
Připravila: Olga Stehlíková
Režie: Vít Malota
Premiéra: 6. 6. 2021

Pavel Novotný (1976) je český básník, performer, tvůrce radioartu, germanista a překladatel, který vede katedru germanistiky na Technické univerzitě v Liberci. V roce 2020 přišel v nakladatelství Trigon s dvojicí básnických sbírek s texty autobiografického charakteru. Zápisky z garsonky i Dědek představují vzpomínky na dětství v paneláku 80. let i v nehostinném prostředí prarodičovské vily.

Z knihy Zápisky z garsonky vybíráme rozsáhlou báseň Ptáci zachycující něco z povahy i podstaty celé knihy. Byť vybírat z celku knihy, která je spíše souvislým příběhem než běžnou sbírkou nezávislých básní, je ošidné, protože souvislý obrázek o matce, dědovi a synovi, jejich životech, takzvaném vývoji, totiž bytostných proměnách a vztazích si čtenář může utvořit až po dočtení každé z knih.

autor: Olga Stehlíková
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?