Pavel Novotný: Ptáci. Básníkova vzpomínka na dětství v paneláku 80. let

6. červen 2021

Verše ze sbírky Zápisky z garsonky básníka, germanisty a performera Pavla Novotného. Kniha byla oceněna v letošních výročních knižních cenách Magnesia Litera v kategorii poezie.  Premiéru poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkují: Pavel Novotný, Olga Stehlíková
Připravila: Olga Stehlíková
Režie: Vít Malota
Premiéra: 6. 6. 2021

Pavel Novotný (1976) je český básník, performer, tvůrce radioartu, germanista a překladatel, který vede katedru germanistiky na Technické univerzitě v Liberci. V roce 2020 přišel v nakladatelství Trigon s dvojicí básnických sbírek s texty autobiografického charakteru. Zápisky z garsonky i Dědek představují vzpomínky na dětství v paneláku 80. let i v nehostinném prostředí prarodičovské vily.

Z knihy Zápisky z garsonky vybíráme rozsáhlou báseň Ptáci zachycující něco z povahy i podstaty celé knihy. Byť vybírat z celku knihy, která je spíše souvislým příběhem než běžnou sbírkou nezávislých básní, je ošidné, protože souvislý obrázek o matce, dědovi a synovi, jejich životech, takzvaném vývoji, totiž bytostných proměnách a vztazích si čtenář může utvořit až po dočtení každé z knih.

autor: Olga Stehlíková
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...