Pavel Novotný: Ptáci. Básníkova vzpomínka na dětství v paneláku 80. let

6. červen 2021

Verše ze sbírky Zápisky z garsonky básníka, germanisty a performera Pavla Novotného. Kniha byla oceněna v letošních výročních knižních cenách Magnesia Litera v kategorii poezie.  Premiéru poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkují: Pavel Novotný, Olga Stehlíková
Připravila: Olga Stehlíková
Režie: Vít Malota
Premiéra: 6. 6. 2021

Pavel Novotný (1976) je český básník, performer, tvůrce radioartu, germanista a překladatel, který vede katedru germanistiky na Technické univerzitě v Liberci. V roce 2020 přišel v nakladatelství Trigon s dvojicí básnických sbírek s texty autobiografického charakteru. Zápisky z garsonky i Dědek představují vzpomínky na dětství v paneláku 80. let i v nehostinném prostředí prarodičovské vily.

Z knihy Zápisky z garsonky vybíráme rozsáhlou báseň Ptáci zachycující něco z povahy i podstaty celé knihy. Byť vybírat z celku knihy, která je spíše souvislým příběhem než běžnou sbírkou nezávislých básní, je ošidné, protože souvislý obrázek o matce, dědovi a synovi, jejich životech, takzvaném vývoji, totiž bytostných proměnách a vztazích si čtenář může utvořit až po dočtení každé z knih.

autor: Olga Stehlíková
Spustit audio

Související