Pavel Landovský: Arest

Jednoaktovka na téma člověk a moc. Text se řadí k tzv. vaňkovkám, tedy dramatům s postavou Ferdinanda Vaňka – vedle Audience, Vernisáže a Protestu Václava Havla do tohoto ranku dále patří například Atest Pavla Kohouta nebo Příjem Jiřího Dienstbiera.

Jak píše Lenka Jungmannová v doslovu ke knize Hodinový hoteliér a jiné hry, „do Arestu Landovský promítl zkušenosti z vězení i potřebu informovat Západ o poměrech v totalitě, proto jej koncipoval modelově, jako politickou disputaci vězňů – nově příchozí disident Vaněk, stejně jako bývalý důstojník cizinecké legie Soumar, který si odpykává čtrnáctý rok a prošel i kriminály sovětskými, režim odsuzují, naopak ideologicky zmanipulovaný tiskař, který si přilepšoval falešnými jízdenkami, jej slepě hájí.“


Osoby a obsazení: Ferdinand Vaněk (Jan Novotný), Soumar Harry (Rudolf Hrušínský), Pejchl (Josef Somr), Voňavka (Milan Stehlík), Horňák, cikán, lupič (Petr Rašev), Matte, cikán (Emil Žák), režisér, hlas (Vladimír Pospíšil) a vězeň, hlas (Eduard Pavlíček)

Autor: Pavel LandovskýRozhlasová úprava: Helena AlbertováDramaturg: Pavel MinksRežie: Ivan Chrz

Natočeno v roce 1993.