Pavel Jurkovič: Ukolébavky

6. září 2018

Dvacet šest ukolébavek od vynikajícího hudebníka, pedagoga, zpěváka a znalce lidové hudby. Poslechněte si recenzi Milana Bátora.

(…) Co Pavel Jurkovič stačil za svůj život zasít do srdcí dětí, žáků a přátel, to se mu vrátilo na této vytříbené nahrávce. Kolektiv, který se na ní sešel, vdechnul každé Ukolébavce osobité zvukové kouzlo, vyvolané pestrou instrumentací, která je šitá přesně na míru. Zajímavě zní české a moravské folklorní inspirace ztvárněné historickými nástroji a skvělými interprety v čele s Janou Semerádovou, Martinou Bernáškovou, Janem Hádkem nebo Stano Palůchem. Podobně mají půvabné šamanské atributy Ukolébavky s doprovodem africké mbiry Martina Rudovského. Korunou celého CD jsou ovšem pěvecké výkony. Sopranistka Hana Blažíková v této, pro mne osobně nové roli, vytvořila jednu ze svých životních kreací na CD. Podobně skvěle se svého úkolu ujal i barytonista Tomáš Král. (…)

Nahrávka vyšla u vydavatelství Supraphon.

autor: Daniel Jäger
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?