Paul Moravec: Osvícení

17. leden 2024

Nahrávka opery, kterou napsal americký skladatel Paul Moravec podle stejnojmenné knihy krále světového hororu Stephena Kinga. Jde o LIVE záznam ze světové premiéry, která se odehrála v roce 2016 v Kansasu. Hodnocení připravil Milan Bátor.

(…) Moravcova opera Osvícení se opírá o svižné libreto Marka Campbella, které zestručnilo časovou posloupnost románu z několika měsíců na pár týdnů strávených v klaustrofobním prostředí horského hotelu odříznutého od světa sněhovou bouří. (…) Opera Osvícení Paula Moravce není jen dílem určeným fanouškům hororového žánru. Svou špičkovou hudbou, sevřeným libretem a skvělými hudebními i dramatickými výkony se bezpochyby řadí k mistrovským počinům současné operní produkce. Jde o pozoruhodné dílo, které má všechny předpoklady, aby se stalo součástí amerického operního kánonu. Jen by mě zajímalo, jestli se najde také v České republice nějaký i osvícený šéf opery, který uvede tohle znamenité dílo na tuzemskou divadelní scénu. (…)

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.