Paní domácí. Příběh ze zlatého fondu próz Roalda Dahla

4. červen 2023

Sedmnáctiletý Billy Weaver přijíždí večer do městečka Bath, aby zde druhý den nastoupil místo v pobočce velké londýnské firmy. Musí si najít nějaké dobré ubytování a náhoda mu přivede do cesty na první pohled útulný dům nabízející nocleh i se snídaní. Paní domácí je velmi milá, ale poněkud zvláštní... Premiéru poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkuje: Přemysl Rut
Připravil: Dominik Mačas
Překlad: Richard Müller
Režie: Jakub Doubrava
Premiéra: 4. 6. 2023

Povídka nabízí čtenáři i posluchači brilantně vystavěný příběh s dramatickou dějovou linku. Poprvé vyšla v roce 1959 v časopisu New Yorker. Dahl se později svěřil, že měl vždy velkou touhu napsat duchařský příběh, ale nikdy se mu to nepodařilo. Nejblíže k tomu ale prý měl právě u povídky Paní domácí. Když si ale po sobě přečetl její první verzi, nebyl s ní spokojený a přepsal závěr, aby zvrat ve vyprávění nebyl nadpřirozený. Příběh zaujal i filmového režiséra Alfreda Hitchcocka, který jej zařadil do své televizní série Alfred Hitchcock uvádí v roce 1961.

Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?