Památce anděla i Brahmsova Pastorální. A na úvod Kapky; mlha; déšť

15. březen 2024

Janáčkova filharmonie Ostrava (1954) vstoupila do své jubilejní sezóny s novým závazkem: objednávat a uvádět na svých abonentních koncertech kompozice českých skladatelů a skladatelek. V Ostravě se tak 15. února uskutečnila premiéra na druhou: poprvé plní umělecké vedení orchestru svůj slib a uvádí ve světové premiéře první takovou skladbu. Napsal ji teprve 30letý Ian Mikyska a s autorem po boku ji ve Vesmíru nastudovala zkušená dirigentka z Francie Lucie Leguay.

Co spojuje tři skladby Koncertu klasika, ve kterých hraje hlavní roli Janáčkova filharmonie Ostrava? Mikyskovu první velkou orchestrální kompozici, Bergův Druhý houslový koncert a Brahmsovu „Pastorální“ symfonii?

„Sólistické výstupy hráčů orchestru i překrásné melodie,“ říká mladá dirigentka Lucie Leguay. V České republice hostovala zcela poprvé: miluje Janáčka, nové tváře, nová města, energii orchestrálních hráčů, hudbu žijících skladatelek a skladatelů. Ale ihned podotýká, že je otevřená veškerým epochám i repertoáru, o čemž svědčí její příští účinkování v opeře v Nice s dílem Poulenca a Stravinského.

Skladatel Ian Mikyska objasní zrod své nové kompozice, kterou pojmenoval Kapky; mlha; déšť. 

O novém díle jsem přemýšlel na dlouhých procházkách, až pak jsem přistoupil k zápisu hudby.
Ian Mikyska

Houslista Dalibor Karvay prozradí, jak náročné je emočně se vyrovnat s poselstvím Bergova posledního koncertu, který je zároveň jakýmsi rekviem, i to, s jakým vděkem hraje na Stradivariho housle, které znějí i v Bergově mistrovském díle překrásně.

Záznam koncertu z provizorního sálu Janáčkovy filharmonie Ostrava uvádí a rozhovory s protagonisty večera vede Renáta Spisarová. Natáčel tandem František Mixa a Lubomír Výrek. Připravila Tvůrčí skupina Hudba.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.