Brahms a Dvořák v podání Vídeňských filharmoniků, Igora Levita a Jakuba Hrůši na festivalu Dvořákova Praha

13. září 2023

Vídeňští filharmonikové, které většina z nás zná spíše z lehčího novoročního repertoáru a v kulisách Zlatého sálu vídeňského Musikvereinu, vystoupili ve středu na prknech Dvořákovy síně pražského Rudolfina, aby přednesli dva majestátní opusy úzce spřízněných klasiků druhé půle 19. století. 

V Brahmsově čtyřvětém Koncertu pro klavír a orchestr č. 2 B dur spojili síly s rusko-německým pianistou Igorem Levitem, který je znám nejen svou brilantní, leč neortodoxní nástrojovou virtuozitou, ale také společensko-politický aktivismus. V druhé půli koncertu pak zazněla Dvořákova Symfonie č. 8 G dur „Anglická“, kterou velký dvořákovský odborník a milovník Jarmil Burghauser nazval „díkuvzdáním za krásné dary života, přírody i lidského společenství“. 

PROGRAM 
Johannes Brahms: Klavírní koncert č. 2 B dur op. 83
Antonín Dvořák: Symfonie č. 8 G dur op. 88 „Anglická“
Uvádí Martina Kolajová.

Vídeňští filharmonikové

Dvořákova Osmá je ovšem anglická jen podle přízviska, jež se vztahuje k faktu, že její partitura vyšla poprvé u anglické firmy Novello (nikoli u „dvorního“ Dvořákova nakladatele Fritze Simrocka). Hudebními kvalitami je to ovšem dílo ryze české. Zárukou toho pravého českého ducha, ale také nejvyššího uměleckého standardu a zážitku zcela mimořádného byl dirigent večera Jakub Hrůša.

Čtěte také

„Provádět ten nejlepší repertoár, s těmi nejlepšími interprety, tím nejlepším možným způsobem.“ Na této maximě postavil roku 1842 nově vznikající orchestr jeden z jeho zakladatelů, skladatel a dirigent Otto Nicolai. A v DNA Vídeňských filharmoniků je tato zásada vepsána dodnes. Orchestr je ceněn pro nezaměnitelný „vídeňský zvuk“ (kulatý, vřelý, spíše tmavšího zbarvení), jedinečně nuancované interpretační umění předávané z generace na generaci i nesrovnatelné zkušenosti a flexibilitu, kterou všem hráčům propůjčuje současné angažmá v orchestru Vídeňské státní opery.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...