„Otevřete okna, ten černoch páchne.“ Africký předsudkář zkoumá, nakolik rasismus doby otroctví zmutoval do současnosti
Klišé č. 5: Afričané jsou oškliví
Nikdo nemá monopol na krásu. Přesto africká krása byla celá století považována za protimluv. Rysy, chování i mluva Afričanů byly vysmívány a zatracovány. Dnes ovšem africké krásky dobývají svět a v módě je opět tzv. afro. Stále však narážíme na klišé, že Afričané jsou oškliví.
„Black is beautiful – černé je krásné“ hlásalo afroamerické emancipační hnutí šedesátých let minulého století. Vzhledem bývají stigmatizovány především ženy. Afričanky jsou považovány za méně přitažlivé. K takovému závěru došla před devíti lety seriózně se tvářící vědecká studie Satoshiho Kanazawy z Londýnské ekonomické školy. Ba co víc, Afričanky jsou podle ní sice méně fyzicky atraktivní, to jim však nebrání v tom, domýšlet si, že jsou přesto krásné. Není divu, že takové závěry vzbudily vlnu protestů. Nejen u afrických žen.
Ženy s tmavou barvou pleti naopak triumfují v soutěžích krásy čím dál víc. V minulém roce dokonce vyhrály všechny důležité soutěže. Když však před sto lety úplně první Miss začínaly, bylo černým ženám zakázáno se jich zúčastnit. První Miss Universe s tmavou barvou pleti se stala až v roce 1977 Janelle Commissiongová z Trinidadu. Jak prohlásila nejnovější Miss Universe, jihoafrická modelka Zozibini Tunziová: „Vyrůstala jsem ve světě, kde žena, která vypadala jako já, s mou barvou kůže a s mými vlasy, nebyla nikdy považována za krásnou. Myslím, že je na čase, aby to skončilo.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.