Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Během zápasu francouzské ligy si fotbalista Milan Baroš zacpal nos při střetu s kamerunským hráčem Stéphanem Mbiou. Toto gesto vyvolalo v roce 2007 velkou diskuzi

Když Alexandr Dumas údajně jednou vstoupil do salonu Mademoiselle Mars, uvítala ho tato slavná herečka výkřikem: „Otevřete okna. Ten černoch páchne.“ Proč některým z nás dodnes Afričané nevoní a jaký je původ tohoto klišé zapátrala ve své pravidelné prázdninové glose Lucie Němečková.

Jedním z nejrozšířenějších klišé vůči Afričanům je, že nám zkrátka nevoní. Skutečnost v tomto případě nehraje žádnu roli, soudíme tak spíš podle původu. Za naším odsudkem se skrývá nikoliv náš vytříbený čich, nýbrž předpojatost a špatně maskovaná nenávist nebo možná jenom lidská hloupost.

Autoři knihy O černošských předsudcích a klišé Serge Bilé a Mathieu Méranville uvádějí možné vysvětlení, proč bělochům černoši nevoní. Zavede nás do dob otroctví, konkrétně do podpalubí lodí, v nichž byli afričtí otroci převáženi do Ameriky, v horku, tělo na tělo, nemohli se ani hnout, nedalo se dýchat, šířily se nemoci, na něž mnozí umírali. Zápach ulpíval na otrokářských lodích i po vyložení lidského nákladu, nezbavily se ho ani po vyčištění. Zpráva o tom se šířila od přístavu k přístavu, od ucha k uchu po celém kontinentu a zrodila se utkvělá představa, klišé. A nikdo už se nezabýval tím, jak by ony lodě asi voněly, kdyby se v nich místo černých otroků převáželi v podobně nelidských podmínkách evropští běloši.

Spustit audio
autor: Lucie Němečková