Otakar Chaloupka: Modrý plán

23. srpen 2020

Adaptace politické sci-fi, v níž autor se seriózní znalostí historie diktátorských režimů v Jižní Americe podává zajímavý příběh pádu svrchované moci jednoho diktátora. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkují: Jaroslav Konečný, Miloslav Včala, René Přibil, Jiří Samek, Radek Kolesa, Jaroslav Choc, Pavel Pavlovský, Václav Neužil, Milan Vlachovský, Ivan Gübel, Tomáš Šolc, Milan Rybák, Jan Gross, Ladislav Beneš, Miroslav Popek, Petr Jančařík, Marcela Ekrtová
Dramaturgie: Hynek Pekárek
Hudba: zpívá Dana Helebrantová
Režie: Miroslav Buriánek
Dramatizace: Magadalena Wagnerová.

Hra vznikla dramatizací románu spisovatele Otakara Chaloupky Modrý prezident z roku 1980. Téma této předlohy zdánlivě žánr sci-fi vůbec nepřipomíná. Vojenské puče a represálie odpůrců režimu byly pro země Latinské Ameriky častým jevem nejen v době, kdy román vznikal. Fiktivní prezident – ve hře oslovovaný jako Jeho Excelence – žije v ovzduší neustálého napětí a nedůvěry ke všem, kteří ho obklopují. Těžkou hlavu mu ale dělají i povstalecké jednotky, které se kdesi chystají k odplatě.

Jeho Excelence má ale v rukávu skrytý trumf – Modrý plán, neboli pokusné určování podvratných živlů. Diktátor má totiž k dispozici unikátní aparaturu, která umožňuje zachytit kód bioenergické plasmy, kterou každý člověk vysílá. Jeho dekódováním je pak přístroj schopný určit smýšlení dané osoby o hlavě státu. Jeho Excelence se tak snadno dokáže zbavit nepohodlných odpůrců…

autoři: Tvůrčí skupina Drama a literatura , Dominik Mačas
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.