Osudy Zdeňka Mácala. Poslechněte si rozhlasové vzpomínky světově proslulého dirigenta
Zdeněk Mácal svou osobností a gesty přitahoval pozornost nejen hráčů, ale i publika. Za svou kariéru řídil přes 170 orchestrů na čtyřech kontinentech.
Slávu dobýval i v nejvýznamnějších operních domech světa. Velkou část života zasvětil české hudbě, na kterou se soustředil i v době, kdy stál v čele České filharmonie. Za svou pětapadesátiletou kariéru dirigoval více než 170 významných orchestrů, řídil Berlínské filharmoniky, Královskou filharmonii v Londýně, Vídeňské symfoniky či symfonické orchestry v Chicagu a Bostonu. V letech 2003 až 2007 vedl jako šéfdirigent Českou filharmonii.
Zdeněk Mácal vystudoval konzervatoř a Janáčkovu akademii múzických umění v Brně, zvítězil ve dvou nejprestižnějších mezinárodních dirigentských soutěžích, v roce 1965 ve francouzském Besançonu a o rok později v Mitropoulisově soutěži v New Yorku, jejímž předsedou byl Leonard Bernstein. Světové orchestry mu otevřely náruč a události roku 1968 rozhodly o jeho dalším osudu. Na naše koncertní pódia se vrátil až po 28 letech, kdy ho k hostování doma vyzval mezinárodní festival Pražské jaro.
Nejposlouchanější
-
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
-
Alois Jirásek: Lucerna. Pohádka nejen o tvrdohlavém mlynáři a jeho milované Haničce
-
Michail Bulgakov: Pilát Pontský. Osudný den v životě římského prokurátora
-
Karel Čapek: Krakatit. Román o výbušninách a snění, o lidských vášních a bohu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.