Osudy Martina Bojara. Rozhlasové vzpomínání neurologa, psychoterapeuta a pedagoga
Není divu, že se doktor Bojar orientuje v různých humanitních oborech a že je velkým příznivcem umění, obzvlášť literatury a hudby, protože před studiem medicíny absolvoval humanitně zaměřenou střední školu, na kterou navázal studiem anglistiky a sinologie na FF UK v Praze. Už od mládí se tak učil nejen ruštinu, ale i angličtinu, němčinu a čínštinu. Proč zrovna čínštinu, to s humorem vysvětluje v rozhlasových Osudech. Premiérové Osudy poslouchejte online.
Rodiče Martina Bojara pocházeli z rozdílných společenských vrstev, to si syn začal uvědomovat velmi brzo. Už od raného mládí často přemýšlel o fungování společnosti, což mu ostatně vydrželo celý život. Během studia medicíny se účastnil různých antisystémových akcí a také mnohé sám pořádal. Vedlo to mimo jiné k tomu, že nemohl sehnat práci v Praze. Nakonec získal zaměstnání v Psychiatrické nemocnici v Kosmonosích, což se ukázalo jako důležitý moment pro jeho další směřování a celoživotní propojování oboru neurologie a psychiatrie.
Pár let potom přestoupil do pražské Fakultní nemocnice Motol, kde od roku 1993 do 2012 setrval v pozici přednosty Neurologické kliniky. Po sametové revoluci tři roky působil jako ministr zdravotnictví naší republiky. V rozhlasovém pořadu říká, že za to může Dalajláma, který měl velký vliv na Václava Havla, a poradil mu, aby do nové vlády pozval lidi, kteří se o to aktivně nesnaží.
Doktor Bojar je nicméně velmi aktivní dosud, nejen v práci, ale angažuje se i společensky. Například je dlouholetým a blízkým spolupracovníkem Nadace Charty 77 a Konta Bariéry.
Související
-
Ta myšlenka vznikla v hlavě Olgy Havlové… aneb Co nám dala samizdatová periodika o divadle
12. října najdete v kalendáři jako Den samizdatu. Mozaika si ho připomíná ohledáváním samizdatové divadelní publicistiky.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.