Osudy Václava Cílka

7. červenec 2014

Rozhlasové vzpomínky geologa, klimatologa, esejisty a popularizátora vědy.

Střední školu studoval také v Tanzanii, poté vystudoval hornickou průmyslovku v Příbrami a přírodovědeckou fakultu – obor geologie na Univerzitě Karlově v Praze.

V letech 1980 až 1990 pracoval v Hornickém ústavu Akademie věd ČR. Působil také v Geologickém ústavu AV ČR a v Centru teoretických studií.

Přestože se ve své práci zabývá především popularizací vědy, změnami klimatu a prostředí, vývojem české krajiny a interakcemi mezi přírodou a civilizací, najdeme v jeho knihách přesahy směrem k literatuře, religionistice, filozofii, teologii, výtvarnému umění nebo hudbě všech žánrů.

Václav Cílek spolupracoval na zhruba třiceti knižních titulech, své texty publikuje v řadě časopisů, např. Vesmír, Respekt. Spolupracuje též s Českým rozhlasem a s Českou televizí. Za knihu Krajiny vnitřní a vnější a za následující knihu Makom: Kniha míst získal cenu Toma Stopparda.

V červnu 2007 získal Cenu ministra životního prostředí „za výrazný přínos k popularizaci české vědy, zejména geologie a klimatologie“. V roce 2009 získal Cenu Nadace VIZE 97 Dagmar a Václava Havlových.

02914800.jpeg

Tehdy jako laureát o své práci řekl: „Dílo je rozptýlené do mnoha směrů. Kromě série dílčích studií např. o pískovcovém reliéfu či krasových sedimentech jsem systematicky psal zejména o krajině a klimatu.

Pomáhal jsem do češtiny zavádět slova jako antropocén, geodiverzita či oceánský výměník. Snažil jsem se, a to většinou s pocitem povrchnosti, propojovat humanitní a přírodovědní obory a obecně rozšiřovat způsoby, jakými uvažujeme o světě a básnivě v něm bytujeme. Dnes funguji víc jako učitel než jako vědec. Střídavě jsem vedl jak komorní život učence a sběratele grafiky, tak i aktivnější život jeskyňáře, kopáče a průzkumníka starých dolů.

Byl jsem vesměs omylem zadržen policií několika států, například v Tanzánii za útok na ministra vnitra, v NDR za nelegální překročení státní hranice či ve Vietnamu za fotografování vojenské základny. Na těle nosím něco jizev po nožích z různých přepadení a dalších, zejména podzemních karambolů. Nic mimořádného.“


Připravil: Jan KašparTechnická spolupráce: Tomáš Gsöllhofer

Natočeno v roce 2011.

autor: Jan Kašpar
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.