Osudy Jana Vlasáka. Rozhlasové vzpomínání herce, dabéra a pedagoga

10. únor 2023

Vysoká postava, výrazné ryšavé vlasy, melodický mužný hlas a tvář připomínající majitele ropných polí. Kdyby žil v USA, byl by se svým hereckým umem filmovou hvězdou Hollywoodu. Ostatně, k té americké kariéře skutečně málem došlo. Jan Vlasák se narodil 3. února 1943, před osmdesáti lety, o své životní cestě vypráví v pětidílných rozhlasových Osudech.                                         

Připravil: Miloš Doležal
Zvuková spolupráce: David Dibelka
Natočeno: 2023

Podstatným vkladem pro jeho hereckou profesi bylo dětství, prožívané po válce v úpatí Železných hor, ve Vrdech-Bučicích. Tam se stal členem místní ochotnické party a uhranut zažíval magickou proměnu. Jan Vlasák vystudoval brněnskou JAMU, na své herecké cestě pak vystřídal řadu štací (Slovácké divadlo v Uherském Hradišti, Divadlo Petra Bezruče Ostrava, Státní divadlo Ostrava, Divadlo EFB, Státní divadlo Brno, Realistické divadlo, Národní divadlo Praha, Divadlo Rokoko).

Účinkoval také v řadě televizních inscenací a seriálů (Tři králové, PF 77, Bez vědomí, Hodina tance a lásky, Cesty domů, Cirkus Bukowsky, První republika) a filmů (Rudý kapitán, Gangster Ka, Milenci a vrazi, Vratné lahve, Bathory), příležitostně spolupracuje se zahraničními produkcemi (filmy Duna a Hostel), pravidelně spolupracuje s Českým rozhlasem.

autor: Miloš Doležal
Spustit audio

Související