Osudy Jana Hory

29. prosinec 2014

Rozhlasové vzpomínání varhaníka a pedagoga.


Profesor Jan Hora je významnou osobností našeho hudebního života ve dvou oblastech: jako varhaník, který koncertoval, můžeme říci, ve všech zemích Evropy, ale také ve Spojených státech amerických a v Japonsku, a také jako dlouholetý pedagog Pražské konzervatoře a hudební fakulty Akademie múzických umění.

Díky svému dědečkovi a tatínkovi prožil nevšední dětství, jeho cesta k varhanám však nebyla a ani vzhledem k tehdejším společenským poměrům nemohla být přímá. Jan Hora studoval u známých profesorů - J. B. Krajse a doktora Jiřího Reinbergra, stal se laureátem prestižních mezinárodních bachovských soutěží a také nositelem čestného uznání na první varhanní soutěži Pražského jara v roce 1958.


Připravila: Eva OciskováTechnická spolupráce: Jan Brauner

autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.