Osudy Jana Hališky

14. září 2015

Paměti violoncellisty, pedagoga Ostravské univerzity, ředitele festivalu Janáčkovy Hukvaldy, emeritního ředitele Janáčkovy filharmonie Ostrava a hrdého občana Ostravy.

Proslul nejen jako sólový hráč, ale také jako hráč komorní hudby v Janáčkově komorním orchestru nebo ansámblu Musici Moravienses či cimbálové muzice Technik. Jako sólista vystoupil ve většině evropských zemí, v USA, Kanadě, Latinské Americe, Japonsku, Koreji a dalších zemích. Je známý svou znalostí nejméně sedmi světových jazyků. Byl hráčem Janáčkovy filharmonie Ostrava a téměř deset let (1995- 2004) jejím ředitelem. V ostravské filharmonii zvládal také funkci dramaturga. Za jeho éry působili ve filharmonii například šéfdirigenti Christian Arming nebo Petr Vronský. Také jeho zásluhou hostovala Janáčkova filharmonie na mnoha kontinentech.


Připravila: Renáta Spisarová

Natočeno v Ostravě.

autor: Tvůrčí skupina Regiony
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.