Osudy | Foto: Tomáš Vodňanský, František Novotný, Český rozhlas
Přehrát celý seriál (5 z 5 dílů)
1. díl: Osudy Ivo Krause 1/5
2. díl: Osudy Ivo Krause 2/5
3. díl: Osudy Ivo Krause (3/5)
4. díl: Osudy Ivo Krause (4/5)
5. díl: Osudy Ivo Krause (5/5)
Prof. RNDr. Ivo Kraus, DrSc., dr.h.c., FEng. z Českého vysokého učení technického je nejen experimentálním fyzikem a vysokoškolským pedagogem, ale zároveň i neúnavným popularizátorem přírodních a technických věd. Poslechněte si jeho rozhlasové paměti.
Prof. Ivo Kraus je autorem více než sedmi set vědeckých, odborných, cestopisných a populárně-naučných prací. Najdeme mezi nimi nejen skripta (např. Základy krystalografie), ale i odborné knihy (mj. Struktura a vlastnosti krystalů) a rovněž řadu prací z dějin fyziky a technických věd (včetně Dějin evropských objevů a vynálezů, pěti dílů Fyziky v kulturních dějinách, dále Vědci, vynálezci a podnikatelé v českých zemích, Ženy v dějinách matematiky, fyziky a astronomie a mnoha dalších).
Narodil se v roce 1936 v Náchodě. Dětství, školní i studentská léta s rodiči a sestrou prožil v Nové Pace. Po maturitě odešel studovat do Prahy – rozhodoval se mezi filozofickou fakultou Univerzity Karlovy, kam ho přitahovala láska k psaní, a Matematicko-fyzikální fakultou UK, protože ho bavila fyzika. Ta zvítězila a nakonec vystudoval jadernou fyziku.
ČVUT je působištěm profesora Krause téměř šedesát let. |foto:Tomáš Adamec
Po studiu nastoupil na České vysoké učení technické, konkrétně na Fakultu technické a jaderné fyziky, dnešní Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou. Začal se věnovat fyzice pevných látek, především rentgenografii a aplikaci rentgenových difrakčních metod, které jsou předmětem jeho pěti knižních publikací. Z původního asistenta se později stal docent a nakonec profesor pro obor fyzika kondenzovaných látek a akustika. Během téměř šedesáti let svého působení na fakultě napsal ke svým přednáškám vysokoškolské učebnice, které se průběžně aktualizují.
Pohnuté příběhy dam, které usilovaly o vzdělání a vědeckou dráhu v době, kdy to bylo ženám téměř zapovězeno, vypráví profesor Ivo Kraus z katedry pevných látek Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT, popularizátor přírodních věd a autor řady knih z historie vědy. Duchovní a intelektuální cestou, trvající od 4. století až do současnosti, nás provede spolu s astrofyzikem Jiřím Grygarem.
Současně s pedagogickou prací se účastnil řady mezinárodních odborných konferencí a navázal kontakty se zahraničními univerzitami, kde později také opakovaně absolvoval pracovní stáže: působil jako hostující profesor, přednášel, vedl studentské praxe atd. Část svého času věnuje rovněž populárně-vědeckým přednáškám, např. o životě a díle velkých osobností české i světové fyziky, od roku 2005 rovněž přednáší na Univerzitě třetího věku.
Prof. Ivo Krausovi se dostalo i mnohých ocenění doma i v zahraničí, je držitelem řady cen, mezi jinými dvou Cen rektora ČVUT za prestižní publikaci, Ocenění pedagogické činnosti uděleného Studentskou unií při FJFI ČVUT nebo Čestné medaile Vojtěcha Náprstka Akademie věd ČR za popularizaci vědy.
Vedle už zmíněné publicistiky – od novinových článků po několikadílné knižní publikace – je jeho velkým koníčkem také cestování a turistika, má rád zejména chození po horách i velehorách. Je ženatý, má dvě děti a pět vnoučat.
Připravila: Jana Olivová
Technická spolupráce: Petr Janečka
Natočeno v roce 2017.
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.