Osudy Ivana Kafky. Rozhlasové vzpomínání výtvarníka, sochaře, fotografa a typografa
Oknem holešovického ateliéru je vidět Výstaviště a Stromovka. Důvěrně známý pohled se ale v poslední době mění, zmizel původní železniční násep, všude se staví. Místa, která zná Ivan Kafka už od dětství, nezvratně ztrácí svou původní podobu. Vracíme se od okna zpátky ke stolu a pokračujeme v nahrávání jeho vzpomínek do vltavského cyklu Osudy.
Dočasnost je nedílnou součástí našich životů.
Ivan Kafka
Dočasnost je také osudem většiny jeho děl, která po jejich zániku připomíná už jen fotodokumentace. Ivan Kafka je autorem řady instalací a realizací v krajině i městském prostoru, vytváří několikatunové „T. O.“ neboli těžko odstranitelné objekty i křehké trojrozměrné papírové novoročenky. Věnuje se také grafice a fotografii.
Ve volném prostoru si jeho starší práce můžete prohlédnout už jen v německém Hohenkarpfenu, kde jsou ve starém hruškovém sadu rozmístěné vagonové nárazníky připomínající houby, a pak v Eschlkamu v Rakousku, kde stojí dvě řady vlajících větrných rukávů, českých a německých.
V holešovickém ateliéru, ve kterém natáčíme, je Ivan Kafka doma už od svého narození. 29. února 1952 byl zrovna přestupný rok. „Ale všechny nevýhody je za jistých okolností možné změnit v plus,“ říká. A v jeho životě to neplatí jen pro narozeniny, které tak nemusí slavit jen jednou za čtyři roky, ale hned dvakrát ročně – na konci února i na začátku března.
Narodil se do umělecké rodiny. Jeho rodiče, grafička Olga Čechová a malíř Čestmír Kafka, byli členy skupiny Trasa, která se také scházela v jejich ateliéru. Sestry Válovy, Zdena Fibichová, Vladimír Preclík, Zdeněk Šimek, Eva Kmentová, Olbram Zoubek a další osobnosti české výtvarné scény byly tak přirozenou součástí Kafkova dospívání. Svou vlastní cestu si ale musel najít sám.
V mládí Ivana Kafku rovnocenně přitahovala příroda a entomologie, zájem o výtvarné umění ale časem převážil. Absolvoval Střední odbornou školu výtvarnou na náměstí Václava Hollara v Praze a poté praxi uměleckého kováře v Jihlavě. Na vysokou školu nebyl na základě rozhodnutí normalizačního režimu přijat.
Musel tedy na vojnu, kde se dostal k meteorologům. Červenobílý rukáv vlající ve směru větru, který sledoval během služby, mu učaroval a přivedl k instalacím ve volné krajině a land artu.
Z krajiny postupně své realizace přivedl do městského prostoru a nakonec i do prostoru galerijního. Byl účastníkem řady dnes už legendárních výstav, jako byly v roce 1981 Malostranské dvorky nebo o dva roky později sympozium na chmelnici v Mutějovicích.
V roce 1987 se stal členem Volného seskupení 12/15 Pozdě, ale přece, se kterým absolvoval několik kolektivních výstav a pro které upravil řadu tiskovin, pozvánek a katalogů. Je také autorem jeho loga – výseče z dětských hodin ukazujících čas čtvrt na jednu.
Po utlumení aktivit seskupení 12/15 se Ivan Kafka začal více věnovat vlastním projektům. Realizoval jich desítky po celém světě – opakovaně v Německu, Rakousku, ale i v Japonsku, USA nebo Brazílii a dalších zemích.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Psí voják Filip Topol. Portrét hudebníka, básníka a sebevraha životem
-
Richard Brautigan: V melounovém cukru. Psychedelický román, který uchvátil generaci hippies
-
Případy Sherlocka Holmese, otce Browna, slečny Marplové a dalších anglických detektivů
-
Mario Vargas Llosa: Krásné oči, ohyzdné obrazy. Zničující kritika navždy změní námořníkův život
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.