Osudy – Daniel Špička

11. únor 2011

Rozhlasové vzpomínky architekta, designéra Daniela Špičky. Vedle architektury se Daniel Špička intenzívně věnuje hudbě, založil a 15 let působil jako hudebník a umělecký vedoucí souboru renesanční hudby Renesex.

Daniel Špička (*5.2.1939) vystudoval na Fakultě architektury a pozemního stavitelství ČVUT v Praze v letech 1956-62 obor architektura a urbanismus (ateliery prof. Štursy a prof. Cubra), za svůj diplomní projekt rekonstrukce domů na Staroměstském náměstí v Praze obdržel v Madridu cenu za nejlepší studentský projekt památkové rekonstrukce.

V 60. letech byl hlavním architektem interiérů československých letišť (v Praze, Holešově, v Bratislavě, Sliači, Košicích). Od roku 1965 byl členem Svazu architektů ČSR a Svazu českých výtvarných umělců až do rozpuštění uměleckých svazů po sovětské okupaci. V roce 1968 zakládá s ing.arch.Josefem Vranou ateliér a věnuje se navrhování rodinných domů, účastní se soutěží, výstav (mj. Francie, Polsko) projektuje a realizuje interiéry na československých zastupitelských úřadech v Západním Berlíně a v Bělehradě, na Universitě Karlově atd.

Počátkem 70. let je vývojovým architektem v Bytové tvorbě – získává řadu ocenění na výstavách nábytku. V letech 1973-89 zvolil Daniel Špička svobodné povolání architekta a návrháře - práce na návrzích interiérů pro památkové objekty, restaurace, veřejné prostory a kanceláře, design nábytku, studie a projekty rodinných domů, zahrad a rekonstrukcí památkových objektů (hrad Rabštejn nad Střelou, děkanství Mikulov, Zbiroh aj.), návrhy a realizace výstav a muzejních exposic v Československu i v zahraničí.

Od roku 1988 spolupracuje se Světovým památkovým fondem v New Yorku. Tato spolupráce vedla k záchranně několika významných památek na jižní Moravě a v konečné fázi k zařazení Lednicko-valtického areálu do seznamu památek UNESCO.

Vedle architektury se Daniel Špička intenzívně věnuje hudbě. V letech 1989-99 byl uměleckým ředitelem Barokního Festivalu Valtice. Založil a v letech 1977 -1992 působil jako hudebník a umělecký vedoucí souboru renesanční hudby Renesex, mnoho času věnuje také záchraně historických nástrojů.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?