Ostravská výstava Písek ve stroji nás vyzývá k sabotáži produktivity

8. září 2020

Ostravská galerie PLATO spustila letos v únoru projekt INTENZITY, jehož součástí je i výstava Písek ve stroji s tématem zpomalení.

Základem výstavy je materiálová knihovna, kterou tvoří odpadní materiály místních fabrik a firem, a díla umělkyň a umělců. Kurátoři pavel Sterec a Jakub Adamec postavili obojí vedle sebe a současně nechávávají tvořit i návštěvníky. Výstava je totiž koncipována jako procesuální projekt, kdy část děl bude hotova k termínu zahájení a další díla budou postupně vznikat během soustředění jako reakce na jeho průběh a výstupy.

Tereza Vinklárková se ve své tvorbě zabývá geoinženýringem, který spočívá v technologickém ovlivňování stavu palnety, zejména klimatu. Video s tímto tématem, které balancuje na hraně fake news, selfprezentace a vážného zájmu o záchranu planety, je také součástí výstavy. 

Součástí výstavy bylo i červencové čtyřdenní celodenní soustředění Hromada z jednoho zrnka písku o nerůstových strategiích a procesech zpomalení, na kterém vedl politolog Václav Drozd workshop odborového organizování pro zaměstnance kulturních institucí pod názvem Manažerům na solar. Zkušenosti a postřehy z tohoto workshopu pak předtavil i v ArtCafé. Hudbu pro vysílání vybrala Anna Ribanská.

Spustit audio

Související