Osoba nebo osobnost? Literatura jako zdroj inspirace pro osobní rozvoj
Žádné levné paperbackové návody na lepší život „snadno a rychle“! Ve vltavském Večeru na téma vás provedeme literaturou osobního rozvoje, která patří v posledních desetiletích k velmi rozšířenému žánru, ale její kořeny sahají mnohem dál. Inspirujte se u Marca Aurelia, Junga, Petersona a dalších. Co je sebevýchova a kde začíná manipulace? Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Římský císař Marcus Aurelius psal své úvahy často v polních leženích, při bojích s barbary, kteří ohrožovali jeho říši. „Poslední Říman“ a „první středověký filozof“ Boëthius měl za sebou oslnivou kariéru literární (překládal a komentoval Aristotela) i politickou (vysoké funkce u dvora), když byl kvůli dvorským intrikám obviněn ze zrady a odsouzen k trestu smrti umučením. Své klíčové dílo napsal ve vězení při čekání na smrt. Myšlenky obou těchto autorů se osobního rozvoje dotýkají někdy až nečekaně aktuálně.
Osoba nebo osobnost? Literatura jako zdroj inspirace pro osobní rozvoj (ukázka)
Důležité impulsy dodaly postupně se formující literatuře osobního rozvoje tři osobnosti ze Spojených států: spisovatel, diplomat, politik a přírodovědec Benjamin Franklin ve století osmnáctém, filozof a spisovatel Henry David Thoreau a filozof, duchovní a esejista Ralph Waldo Emerson, kteří oba žili ve století devatenáctém.
Dvacáté století je pak v našem výběru zastoupeno osobnostmi, jako je švýcarský psycholog Carl Gustav Jung, a autory zabývajícími se osobním rozvojem takříkajíc na plný úvazek, jako byli Dan Millman a Stephen Covey.
Století jednadvacáté pak prezentuje psycholog Jordan Peterson. Zastoupeni jsou i autoři domácí, konkrétně první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk a podnikatel Tomáš Baťa.
Související
-
Duchovní Evropa. Marcus Aurelius, světec stoický
S Martinem C. Putnou procházíme spletitými duchovními dějinami Evropy napříč národy i náboženskými konfesemi.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Nejposlouchanější
-
William Shakespeare: Veselé paničky windsorské. Jan Pivec jako tragikomický hrdina slavné komedie
-
Jan Weiss: Sen o tisíci patrech. Fantaskní a vizionářské sci-fi ze třicátých let
-
Petr Stančík: K smrti silné voňavky. Uťatá hlava zločince znovu promluví
-
Marcel Proust: Swannova láska. O ničivé síle lásky, žárlivosti a touhy po společenském postavení
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.