Ondřej Pivec: Vánoční standardy americké soulové hudby

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy James Brown

V New Yorku se na všechny nezadržitelně valí ze všech stran čas Vánoc, a proto bude dnešní díl věnován vánoční hudbě ovšem takové, kterou běžně v rádiu neuslyšíte. Například James Brown v jedné ze svých písní zpívá, že Santa Klaus jde rovnou do ghetta.

Jedním z důvodů, proč jsem se rozhodl před deseti lety přestěhovat do New Yorku, byly nedělní a pondělní jam sessiony v klubu Village Underground. Ten klub později koupila jedna televizní společnost a už se tu nejamuje.

Nicméně dřív jsem do Village Underground chodíval každý týden. Sice bez znalosti celého repertoáru americké soulové hudby, ale učil jsem se a po několika letech se mi občas podařilo něco si i zahrát. Jednou jsme dohodli dvě skladby z mého repertoáru. Ale byl čas Vánoc a muzikanti se v průběhu rozhodli, že přidají píseň Donnyho Hathawaye, This Christmas, v Americe naprostý standard, ale já jsem ji vůbec neznal a oni na mě, co blázním, tu zná přece každý. Samozřejmě jsem šel domů a do příště se ji naučil.

Aktuálně nejúspěšnější český jazzový klávesista Ondřej Pivec vysílá na Vltavě čtrnáctideník s názvem Backstage. Můžete zde slyšet jazz, soul, hip-hop nebo elektroniku, tedy hudbu vycházející z jeho současného uměleckého života v New Yorku i na světových turné.

Ondřej Pivec je dvorním klávesistou zpěváka Gregoryho Portera, na jehož albu Take Me to the Alley (2016), oceněném Grammy, účinkuje a doprovází ho takřka při všech koncertech. Vedle spolupráce s Porterem se pohybuje v černošské soul-jazzové komunitě ať už hraním v baptistickém kostele nebo na klubové scéně míchající jazz, elektroniku, hip-hop nebo soul; této stylové kombinaci se v poslední době začíná souhrnně říkat „urban-styl“.

V České republice je Ondřej Pivec znám především díky kapele Organic Quartet, s níž zde pravidelně koncertuje a vydal několik desek. Je držitelem dvou jazzových cen Anděl za alba Don’t Get Ideas (2006, Organic Quartet) a It’s About Time (2010, Najponk-Pivec-Hutchinson). Jeho současným nejdůležitějším newyorským autorským projektem je kapela Kennedy Administration a spolupracuje též s předním světovým jazzovým hráčem na chromatickou foukací harmoniku Gregoirem Maretem.

JAZZOVÉ POŘADY NA ČRO VLTAVA
09:30 JAZZOFON (Všední dny)
18:00 JAZZOVÝ PODVEČER (Všední dny)
21:00 JAZZ & WORLD LIVE(Čtvrtky)

Vltava na Facebooku