Ondřej Hudeček: Nebaví mě ukazovat realitu. Hraju si na ni s divákem

2. leden 2016

Ladislav Stroupežnický a Antonín Dvořák a motiv homosexuality národního klasika a inspirace v galeriích a videohrách. Furiant je výrazný český film, který skloubil všechny tyto prvky dohromady a přineslo mu to úspěch a pozvání na festivaly jako je Sundance a Toronto. O nich většina českých režisérů jen sní.

„Aby se mohl stát prvním skutečným dramatikem realismu, musel pocítit, jaké to je, být posledním romantikem." Tak Ondřej Hudeček popisuje příběh emocionálních a vztahových zvratů v mládí klasika českého divadla Ladislava Stroupežnického. Ty ho (fyzicky) poznamenaly na celý zbytek života. „Protiklady se můžou propojovat a iniciovat různé ironické kontexty,“ dodává k romanticko-realistickému tématu režisér.Furiant má podtitul Komedie o třech dějstvích a představuje obraz slavného, ale dnes už spíš historicky „konzervovaného“ dramatika Stroupežnického. Svědčí jak o inklinaci k neotřelé žánrové tvorbě, tak o snaze o mezinárodní přesah pomocí univerzálního sdělení, tak o inspiračních zdrojích ve výtvarném umění i ve videohrách. A především o snaze vyhnout se zaběhnutém klišé historických filmů a jejich stereotypizované vizáži. Z Furianta by měl být časem celovečerní film. Snad k tomu přispěje i výrazná festivalová účast snímku, který měl světovou premiéru na festivalu v Karlových Varech. „Myslím, že i v Čechách je Stroupežnický dnes každému volný, takže jsem ho ukazoval Čechům stejně jako Američanům,“ dodává Ondřej Hudeček s úsměvem k univerzálnosti příběhu, který cestuje po LGBT festivalech, ale podíval se i do Toronta, jednoho z klíčových festivalů Severní Ameriky, a čeká ho Sundance.

Podívejte se taky na starší snímek Ondřeje Hudečka O-Ring, o kterém se zmiňujeme ve vysílání:Poslechněte si rozhovor s Ondřejem Hudečkem, doplněný také o hudbu Antonína Dvořáka z filmu Furiant s komentářem k jejímu použití. Jde o další díl z čajovní série pořadů o nadějných mladých českých režisérech.

autor: Pavel Sladký
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...