Olomoucký filmový festival AFO i snímek Osobní život díry ukazují poetiku vědeckého poznání

10. květen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Videopřenos z AFO

Artcafé se otevřelo vědě, právě tak město Olomouc, kde od 27. dubna do 11. května probíhá 56. ročník mezinárodní festivalu populárně-vědeckých filmů AFO.

Zajímají vás vzdálené planety, oceány, robotika nebo role sci-fi žánru v popularizaci vědy? Poslechněte si populárně-vědecké ArtCafé a nechte se divácky inspirovat. Celý záznam pořadu ArtCafé, včetně hudebních ukázek inspirovaných programovými sekcemi festivalu, najdete v audiu pod článem.

Ondřej Vavrečka: Osobní život díry

Festival Academia Film Olomouc (AFO) se během uplynulých dekád neustále rozrůstá. Jeho programový ředitel Ondřej Kazík představil nejen tématické sekce festivalu, ale i důvody výběru filmů a historii této mezinárodní akce. Za zástupce z řad filmařů, kteří na AFO prezentují své filmy, přijal pozvání režisér Ondřej Vavrečka, se kterým jsme si povídali o motivech z jeho posledního filmu Osobní život díry. Vavrečkův snímek, který je zároveň poetický i vědecký, experimentální i dokumentární a konečně jak faktický, tak metaforický, podnětným způsobem rozšířil obzory toho, co může být populárně-vědeckým filmem.

Populární může být i věda

AFO samotné dlouhodobě tlumočí veřejnosti složité vědecké otázky a tím, prostřednictvím filmu, odhaluje vědu jako součást kultury. Festival, který lesto představuje sto šest filmů, reprezentující to nejlepší ze současné dokumentární tvorby věnující se vědě, je přístupný online a zdarma.

Pořad připravila: Anna Luňáková
Hudbu vybrala: Anna Kolářová
Spustit audio

Související