Olomoucký filmový festival AFO i snímek Osobní život díry ukazují poetiku vědeckého poznání
Artcafé se otevřelo vědě, právě tak město Olomouc, kde od 27. dubna do 11. května probíhá 56. ročník mezinárodní festivalu populárně-vědeckých filmů AFO.
Zajímají vás vzdálené planety, oceány, robotika nebo role sci-fi žánru v popularizaci vědy? Poslechněte si populárně-vědecké ArtCafé a nechte se divácky inspirovat. Celý záznam pořadu ArtCafé, včetně hudebních ukázek inspirovaných programovými sekcemi festivalu, najdete v audiu pod článem.
Festival Academia Film Olomouc (AFO) se během uplynulých dekád neustále rozrůstá. Jeho programový ředitel Ondřej Kazík představil nejen tématické sekce festivalu, ale i důvody výběru filmů a historii této mezinárodní akce. Za zástupce z řad filmařů, kteří na AFO prezentují své filmy, přijal pozvání režisér Ondřej Vavrečka, se kterým jsme si povídali o motivech z jeho posledního filmu Osobní život díry. Vavrečkův snímek, který je zároveň poetický i vědecký, experimentální i dokumentární a konečně jak faktický, tak metaforický, podnětným způsobem rozšířil obzory toho, co může být populárně-vědeckým filmem.
Populární může být i věda
AFO samotné dlouhodobě tlumočí veřejnosti složité vědecké otázky a tím, prostřednictvím filmu, odhaluje vědu jako součást kultury. Festival, který lesto představuje sto šest filmů, reprezentující to nejlepší ze současné dokumentární tvorby věnující se vědě, je přístupný online a zdarma.
Hudbu vybrala: Anna Kolářová
Související
-
Festival Uroboros: Co může design udělat pro naši lepší budoucnost?
Hanka Malaníková se ptá kurátorů Festivalu Uroboros, jak může kritický a společensky angažovaný design pomáhat v neklidné době plné nečekaných změn.
-
Fikční světy sahají neviditelnýma rukama do budoucnosti. Uleví nám v tíživém prožívání přítomnosti?
Anna Luňáková se ptá autorů současného českého sci-fi, Julie Novákové a Pavla Bareše, jak se prolíná fikce a skutečnost.
-
Vesmír nás fascinuje i děsí. Jak přispívá fotografie k utváření našich představ o vesmíru?
Fotografie nám ukazuje vesmír tak, jak bychom ho nikdy lidským okem nespatřili. Jak vnímají vesmírnou krajinu Jan Dotřel a Ines Karčáková?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.