Oldřich Nový 120. Jak se měnila hvězda během tří dekád a pěti politických režimů?
Speciál pořadu Reflexe k výročí nejslavnějšího filmového milovníka v dějinách české kinematografie.
Jedna z nejzářivějších hvězd českého filmu, proslavená rolemi ve filmech jako například Kristian, Eva tropí hlouposti, Dědečkem proti své vůli, se narodila 7. srpna 1899. Dnes by Oldřich Nový oslavil 120 let.
Vykročení od prvorepublikového milovníka do nové doby
Nový svoji kariéru zasvětil nejenom kinematografii, ale hlavně divadlu, kde rozvíjel svůj typ citlivého, a přece komického milovníka. Kromě divadla a filmu působil také v rozhlase a v nahrávacím průmyslu, a to až do 60. let. Po prvorepublikových a protektorátních úspěších pro něj nastalo – podstatně méně popsané – období vyrovnávání se s poválečnými změnami na poli kulturním i politickém.
Kristian v montérkách
V tomto období můžeme sledovat snahu o posun jeho hvězdného obrazu od prvorepublikového milovníka směrem k hrdinovi dělnického původu. Nový byl mimo jiné uměleckým šéfem v divadle, které dříve vlastnil (ale zákon to nově zakazoval), anebo šéfem dramaturgické skupiny na Barrandově. A také se musel vyrovnávat s vlastním stárnutím, které pro Nového představovalo větší problém než kompromisy s komunistickým režimem. Pořad vychází z disertační práce Šárky Gmiterkové Kristian v montérkách s podtitulem Hvězdná osobnost Oldřicha Nového mezi kulturními průmysly, produkčními systémy a politickými režimy v letech 1936—1969. (Text je dostupný zde a měl by také vyjít knižně v nakladatelství NFA.)
Mé děvče má svůj doktorát za pultem…
Speciální vydání pořadu Reflexe obsahuje také písně Dnes v noci, Mé děvče má svůj doktorát za pultem, skladbu z rozhlasové nahrávky představení Mam’zelle Nitouche a z Rozhlasové půlhodinky, pořadu Oldřicha Nového, vysílaného v srpnu 1964, kde Oldřich vypráví o prospěšnosti aperitivu…
Související
-
Hvězdu z něj udělala okupace. Stejně jako skutečného hrdinu. Oldřich Albín Nový
Odmítl se rozvést se ženou židovkou a šel s ní dobrovolně do transportu. Poslechněte si dokudrama nebo autentickou vzpomínku Nataši Gollové.
-
Život a dílo Františka Vláčila jedno jest, říká autor první monografie o českém filmovém básníkovi
Po osmi letech práce a třech dekádách zájmu o dílo Františka Vláčila vydal Petr Gajdošík úctyhodnou osmisetstránkovou monografii jednoho z nejzásadnějších českých režisérů.
-
Zdeněk Liška. Velký příběh české filmové hudby pokračuje
Zdeněk Liška je autor fascinujících soundtracků filmů jako Marketa Lazarová, Vynález zkázy, Malá mořská víla, Obchod na korze nebo Spalovač mrtvol.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka