Okouzlení zvukem. Martin Smolka: hledač tónů v nejistém terénu na hranici libozvuků

10. duben 2022

Tvůrce poetických kompozic i textů, takový je Martin Smolka, který vás v tomto pořadu zavede do světa svých uličnických i tiše plachých a ostýchavých skladeb.

Martin Smolka je jeden z nejúspěšnějších českých skladatelů, jehož skladby vychází hlavně u německého Breitkopf und Härtel a uvádějí se na festivalech po celém světě. Autor unikátní opery Nagano o historickém úspěchu českých hokejistů učí od roku 2003 na brněnské JAMU, kde se také seznámil s Adriánem Demočem. Původně jeho žák, dnes respektovaný mladý skladatel, nedávno vydal CD a dvě skladby z této desky uslyšíte i ve Futurissimu. To proto, že Martin Smolka se rozhodl naplnit svůj autorský pořad nejen vlastní hudbou, ale i hudbou svého přítele a někdejšího žáka. Demočovi dvě skladby a tři ukázky ze své tvorby uvede sám autor, pořad připravil společně s Jiřím Slabihoudkem.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.