Okamžik zlomu

7. září 2007

Každý člověk někdy v životě zažije situaci, která ho přiměje změnit úhel pohledu. Jsou i takové okamžiky, jež změní celý váš život a dají mu zcela nový směr - zlomové okamžiky, které přeorají celý dosavadní žebříček hodnot a nechají vás projít ohněm, z něhož vyjdete jako nový člověk. UVNITŘ TRAILER!

Mladý právník Willy Beachum pracuje v kanceláři státního návladního. Vlastní pílí se vypracoval z nuzných rodinných poměrů a nyní má pověst úspěšného právníka, který dosud neztratil jediný případ. K smrti nerad prohrává a pokud se s buldočí vytrvalostí zakousne do případu, tak to není proto, aby sloužil spravedlnosti, ale proto, že porážka je pro něj prostě neakceptovatelná. Navíc je pro něj silnou motivací i kariérní postup. Procentuální úspěšnost vyhraných procesů mu zajistí nabídku pracovního místa u velké advokátní kanceláře. Je to příležitost, která přichází jednou za život, a Willy už je prakticky jednou nohou na odchodu ze státního zastupitelství, když přijde případ, který mu změní život.

Je to triviální soudní slyšení se starším chlápkem, který postřelil svou ženu, při zatýkání se sám přiznal a ještě ke všemu se hodlá hájit sám. Banální případ, který by měl zabrat maximálně půlhodinku času, zkrátka a dobře rutinní záležitost, na níž se ani není třeba připravovat. Willy ho však podcení, ze snadného případu se stane noční můra a ze staršího chlápka Teda Crawforda se vyklube mazaný všehoschopný maniak, který celý případ bere jako hru, provokuje a velmi dobře se baví. Čím hlouběji se Willy do případu noří, tím víc přichází na to, že případ má o dost složitější pozadí, než se původně zdálo. Je konfrontovaný s totální Crawfordovu amorálností a hrozícím osvobozením viníka, který svůj čin spáchal vědomě a očividně ho nelituje. Přehodnocuje postupně svůj vztah k advokacii i ke spravedlnosti jako takové. Nastává okamžik, kdy se bude muset rozhodnout, zda se vydá snazší cestou, kde jsou peníze, prestiž, kariéra a krásná kolegyně, která mu dává najevo svůj zájem, anebo cestou komplikovanější, kterou provází stres, pochyby, minimum uznání, ale člověk se nemusí stydět, když se na sebe ráno podívá do zrcadla.

Okamžik zlomu

Okamžik zlomu je spíše komorní film, neohromí speciálními efekty, nebudete zadržovat dech při svižných akčních scénách, a to je dobře. Filmů, u kterých si člověk může vychutnat jemné nuance hereckého řemesla, je v kinech poslední dobou jako šafránu a o kvalitní scénář zavadíte asi tak často jako o sokola stěhovavého. Okamžik zlomu to obojí napravuje. Je to herecký duel Anthonyho Hopkinse, jemuž mírně vyšinutí amorální chlapíci s bystrým mozkem prostě jdou, a Ryanem Goslingem, jehož herecký rejstřík si bravurně poradí jak se sebejistou arogancí, tak i s jejím postupným ústupem. Film má dvě základní roviny - probíhající proces a Willův osobní život. Jejich vzájemná interakce je základním materiálem celého příběhu. Spousta věcí je nevyřčena, ale pokud se vžijeme do situace, tak vyplouvají na povrch další a další momenty příběhu a paralely, které činí výsledek ještě působivějším. Např. když si uvědomíte, že o sobě Will začíná pochybovat ve chvíli, kdy zjistí, že se na právo dívá jako na intelektuální problém a že proces, stejně jako Ted Crawford, vnímá jako hru, jako souboj mozků advokáta a prokurátora, naprosto oproštěný od lidského rozměru, otázky viny a trestu či osobních tragédií.

Okamžik zlomu

Gregory Hoblit natočil silný příběh a napětí se mu podařilo udržet až do samého konce. Pokud bych měl jeho režijní výkon shrnout jedním slovem, tak vyvážený bude pravděpodobně to nejvýstižnější. Slova chvály ovšem zasluhují i oba scenáristé, protože se podepsali pod smysluplnou zápletku bez logických kiksů, kde je jednání postav i skvěle motivováno. Skrze vývoj hlavní postavy nám autoří scénáře nenásilně a názorně předkládají závažná právní i lidská dilemata.

Okamžik zlomu

Bod zlomu je filmem, jehož návštěvnost se zcela určitě nevyrovná letním blockbusterům. Je to ovšem dílo schopné obohatit i náročnějšího diváka. Nesporná kvalita filmařského řemesla jde ruku v ruce s nadstandardními hereckými výkony a Anthony Hopkins znovu dokázal, že ještě nepatří do starého železa.

Související odkazy: oficiální stránky filmu, ČSFD (flash trailer), Warner Bros.

Okamžik zlomu

Okamžik zlomu (Fracture) thriller USA, 2007

Režie: Gregory Hoblit, scénář: Daniel Pyne, Glenn Gers, kamera: Kramer Morgenthau, střih: David Rosenbloom, hudba: Michael Danna, Jeff Danna, produkce: Charles Weinstock, Louise Rosner

Hrají: Anthony Hopkins (Ted Crawford), Ryan Gosling (Willy Beachum), Rosamund Pike (Nikky Gardner), David Strathairn (Joe Lobruto), Embeth Davidtz (Jennifer Crawford), Billy Burke (Rob Nunally), Cliff Curtis (detektiv Flores)

autor: Jakub Leníček
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.

Iva Jonášová, ředitelka Vývoje a výroby

citlivy_clovek.jpg

Citlivý člověk

Koupit

Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.