Odkrývání magických míst v románu Michala Ajvaze Druhé město
Četba na pokračování z románu českého spisovatele, ve kterém osamělý hrdina příběhu narazí v antikvariátu na knížku psanou neznámým písmem a přinese si ji domů. Tím začíná dlouhé hledání neznámého města, z něhož koupená kniha pochází a jež žije v podivné symbióze s Prahou, na jejích okrajích a na rubu známých prostorů.
Premiéru poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Vypravěč prochází Prahou za noci, kdy druhé město ožívá, setkává se s jeho obyvateli, svádí boje s jeho zvířaty, uniká před zbraněmi obránců druhého města, sleduje jeho slavnosti a debatuje s jeho kněžími. Přitom se stále snaží porozumět smyslu města, které se před ním rýsuje, a proniknout do jeho středu, který před ním neustále uniká.
Michal Ajvaz
Prozaik, filozof a esejista Michal Ajvaz vystudoval na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy češtinu a estetiku, diplomovou práci o Richardu Weinerovi obhájil v roce 1974. Pracoval v různých dělnických profesích, v roce 1994 si zvolil svobodné povolání. Od roku 2003 působil v Centru pro teoretická studia. Za román Prázdné ulice získal v roce 2005 cenu Jaroslava Seiferta, za román Lucemburská zahrada v roce 2012 cenu Magnesia Litera v kategorii Kniha roku.
V románu Druhé město využívá autor pražský topos: magie místa se dokáže vyjevit za předpokladu, že se dokážeme vymanit z účelového a schematického vnímání reality a otevřít svou citlivost poezii zapadlých zákoutí, temných uliček, periferie a noci. Vypravěčský subjekt Druhého města putuje Prahou, která se mu postupně stává iniciačním prostorem bez hranic.
Související
-
Vavříny pro magickou realitu. Státní cenu za literaturu získali Michal Ajvaz a Blanka Stárková
Letošní Státní ceny za literaturu bylo vyhlášeno ve středu 28. října a vzhledem k okolnostem se muselo obejít bez ceremoniálu.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.