Odešel George Mraz, český basista, který hrál v Americe s největšími ikonami jazzu 20. století

17. září 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy George Mraz

Písecký rodák žijící od roku 1968 trvale ve Spojených státech. Bylo mu 77 let. Na americké scéně patřil svého času k nejvyhledávanějším spoluhráčům.

George Mráz (9.  9. 1944 – 16. 9. 2021) patřil k výrazným jazzovým talentům ještě před svou emigrací v roce 1968. Už tehdy spolupracoval s Rudolfem Daškem nebo Karlem Velebným, trend-settery tuzemské scény par excellence.

Po odchodu z Československa žil nejprve necelý rok v Německu, ale už na podzim se přesunul do amerického Bostonu, kde získal stipendium na prestižní Berklee College of Music, podobně jako další nadání emigranti Jan Hammer nebo Miroslav Vitouš.

Netrvalo dlouho než se vypracoval na jednoho z nejvyhledávanějších jazzových kontrabasistů newyorské a vůbec americké scény. K raným úspěchům patřilo angažmá v triu Oscara Petersona, kanadské virtuózní ikony jazzového klavíru, kterou doprovázel dva roky.

V průběhu let si zahrál i s dalšími vynikajícími jazzmany americké jazzové „první ligy“: s Ellou Fitzgerald, Stanem Getzem, Chetem Bakerem, Johnem Abercrombiem, Michelem Petruccianim a mnoha dalšími.

Zdravotní problémy George Mraze se výrazněji dostaly na veřejnost v roce 2016, kdy prodělal rozsáhlou operaci slinivky břišní. Ta se bohužel neobešla bez komplikací a také vysokých finančních nákladů. Mrazova manželka Camilla, klavíristka českého původu, tehdy iniciovala veřejnou sbírku, do které přispěla celá řada známých osobností.

Spustit audio